W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen

24.09.2020

Premierzy Mateusz Morawiecki, Viktor Orban i Andrej Babisz spotkali się w Brukseli z szefową KE Ursulą von der Leyen w celu mówienia kwestii dotyczących migracji, budżetu unijnego oraz Białorusi.

EC - Audiovisual Service

"Z naszymi przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej mamy bardzo jednoznaczne spojrzenie na sprawy migracji. Są pewne zasady, których się trzymamy, dotyczące konieczności zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk dotyczących kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalnie migranci mogą migrować do Europy” – zapewnił podczas konferencji prasowej szef polskiego rządu.

Tematem rozmów był również przygotowany z inicjatywy Polski i uzgodniony przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej plan dla Białorusi. Propozycja, obejmująca powstanie międzynarodowego pakietu stabilizacyjnego oraz pomoc w inwestycjach infrastrukturalnych, zostanie przedstawiona szczegółowo podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej.

Szef polskiego rządu poinformował, że z Przewodniczącą von der Leyen rozmawiano także o funduszu odbudowy UE po pandemii Covid-19 i kolejnym wieloletnim budżecie UE. Premier Morawiecki podkreślił w tym kontekście, że wszystkie ustalenia, które zostały zawarte w lipcu na unijnym szczycie muszą obowiązywać.

W spotkaniu nie uczestniczył premier Słowacji Igor Matovič. Reprezentował go szef polskiego rządu z uwagi na to, że Polska sprawuje obecnie prezydencję V4. 

Zdjęcia (5)