W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie przywódców UE w Porto (7-8 maja)

08.05.2021

Liderzy UE spotkali się w Porto aby omówić kwestie społeczne, zwłaszcza w kontekście pandemii COVID-19. Po szczycie społecznym odbyło się nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej. Polskę reprezentował Premier Mateusz Morawiecki.

51165789569_5f3681054c_b

Celem szczytu społecznego w Porto było nadanie politycznego impulsu w kontekście realizacji europejskiego filaru praw socjalnych i planu działania w tym zakresie, skupiającego się na zatrudnieniu, równych szansach, ochronie socjalnej i zdrowiu. 

W drugim dniu posiedzenia w formacie nieformalnej Rady Europejskiej przywódcy omówili implementację Europejskiego filaru praw socjalnych w UE, zgodnie ze strategicznym programem UE na lata 2019–2024, sytuację związaną z COVID19, głównie w nawiązaniu do projeku rozporządzenia dotyczącego zielonego certyfikatu cyfrowego, a także dystrybucji szczepionek. Liderzy omówili też aktualne wydarzenia w regionie Indo-Pacyfiku.

Na zakończenie spotkania odbyła się wideokonferencja z premierem Indii Narendrą Modim.

Efektem dwudniowych obrad było przyjęcie tzw. Deklaracji z Porto (link).