W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu

12.10.2020

Relacje Unii Europejskiej z Rosją, sytuacja na Białorusi oraz wydarzenia w Górskim Karabachu były głównymi tematami posiedzenia Rady ds. Zagranicznych (FAC), która odbyła się w Luksemburgu. Polskiej delegacji przewodniczył Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau.

raulux

Szefowie dyplomacji państw unijnych porozumieli się w sprawie nowej listy sankcyjnej dotyczącej Białorusi, na której znalazł się m.in. Alaksandr Łukaszenka. Ministrowie podjęli również polityczną decyzję o potrzebie nałożenia sankcji przeciwko Rosji za próbę otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

W trakcie dyskusji państwa członkowskie wyraziły solidarność z Polską i Litwą w kwestii żądań Aleksandra Łukaszenki dotyczących ograniczenia liczby dyplomatów tych państw na Białorusi. "Z dużą satysfakcją muszę stwierdzić, że zarówno Polska jak i Litwa spotkały się ze zdecydowanym wsparciem państw UE w naszej dyplomatycznej konfrontacji z Białorusią” – stwierdził Minister Zbigniew Rau.

W kontekście sytuacji w Górskim Karabachu ministrowie dyskutowali o tym, w jaki sposób UE mogłaby wesprzeć zawieszenie broni uzgodnione 10 października 2020 r. Podkreślili, że zawieszenie broni musi być przestrzegane i że wszystkie podmioty w regionie powinny podjąć wszelkie wysiłki w celu uniknięcia konfrontacji zbrojnej.

Ponadto, szefowie dyplomacji podkreślili znaczenie dialogu na linii Belgrad-Prisztina dla stabilności na Bałkanach Zachodnich, deklarując wsparcie wszelkich działań zmierzających do osiągnięcia kompromisu między obiema stronami.