W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczysta Msza Św. w ramach obchodów 81. rocznicy napaści Niemiec oraz ZSRR na Polskę

13.09.2020

Z inicjatywy Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Katedrze Notre-Dame de la Chapelle odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

msza1

Wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy upamiętniające rocznicę napaści obu agresorów. Ekspozycja „Bądźcie bezlitośni! Bądźcie brutalni!”, która została przygotowana we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej przypomina o brutalności i skali zniszczeń po atakach Niemiec oraz Związku Sowieckiego na Polskę. Druga wystawa „Polacy ratujący Żydów w czasie II Wojny Światowej", zaprezentowana dzięki współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, ukazuje rodzaje i okoliczności udzielanej pomocy niesionej przez Polaków ludności żydowskiej, a także osoby represjonowane za taką działalność.

 

Podczas uroczystości wręczona została również „Honorowa Gwiazda Weterana” dla kpt. Jana Brzeskiego, żołnierza 1. Dywizja Pancernej Generała Stanisława Maczka, która wyzwalała Belgię w 1944 roku.

Zdjęcia (4)