W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja członków Rady Europejskiej

26.02.2021

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w wideokonferencji liderów państw Unii Europejskiej. Tematami przewodnimi dwudniowego spotkania była koordynacja działań UE w sprawie COVID-19 oraz strategiczna debata na temat europejskiego bezpieczeństwa i obrony.

pmm+vtc

Członkowie Rady Europejskiej omówili kwestię produkcji oraz rozpowszechniania szczepionek, wpływu pandemii na swobodę przemieszczania się, a także na wyzwaniach związanych z nowymi wariantami wirusa. Szef polskiego rządu rozmawiał także o dostępności szczepionek w Europie, co zapowiedział w liście do Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, wspólnie z przywódcami Belgii, Danii, Hiszpanii i Litwy. 

Podczas drugiego dnia wideoszczytu unijni liderzy przeprowadzili strategiczną dyskusję na temat europejskiego bezpieczeństwa i obrony z udziałem Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Premier Morawiecki podkreślił m.in. rolę współpracy i ścisłego dialogu z NATO oraz rozwój inicjatyw obronnych UE, jako wzmocnienie europejskiego filaru NATO – a nie, jako alternatywy dla relacji transatlantyckich. Zaznaczył również potrzebę inkluzyjności w procesie tworzenia europejskiej bazy przemysłowo-technologicznej sektora obronnego.

Szefowie państw i rządów w swoich rozmowach podnieśli również kwestię przestrzegania praw człowieka w Rosji, a także aktualną sytuację na Białorusi.

Treść oświadczenia liderów.