W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja członków Rady Europejskiej

26.03.2021

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w wideokonferencji członków Rady Europejskiej. Dyskusja skoncentrowana była wokół kwestii związanych z pandemią COVID-19, sytuacją w Rosji oraz na Białorusi, a także relacjach z Turcją. Przedmiotem obrad były też zagadnienia z zakresu transformacji cyfrowej, jednolitego rynku oraz polityki przemysłowej.

pmm_vtc_marzec

Główną osią dyskusji w kwestii COVID19 było zwiększenia produkcji i sprawnej dystrybucji szczepionek, a także rozszerzenie ograniczeń związanych z ich eksportem. Polska za priorytet uznaje przyspieszenie autoryzacji, produkcji i dystrybucji szczepionek. Popiera dodatkowe wysiłki KE, aby współpracować z przemysłem w celu zwiększenia produkcji i adaptacji do nowych wariantów wirusa.

Stan stosunków politycznych, gospodarczych i handlowych UE z Turcją został omówiony na podstawie wspólnego komunikatu ESDZ i KE, który został opublikowany 20 marca 2021 r. Spory we wschodniej części Morza Śródziemnego wymagają trwałego rozwiązania politycznego, opartego na zasadach prawa międzynarodowego i dialogu. 

Podczas wideokonferencji szef polskiego rządu nawiązał do sytuacji na Białorusi, podkreślając, że władze w Mińsku próbują obwiniać Polskę i polskich obywateli o destabilizowanie sytuacji. Wezwał jednocześnie do podjęcia przez Unię zdecydowanych działań w sprawie prześladowań Polaków na Białorusi. Premier zaapelował również o jak najszybsze przedstawienie przez KE planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi.

W kwestii relacji z Rosją szef Rady Europejskiej Charles Michel przedstawił sprawozdanie ze swojej niedawnej rozmowy z prezydentem tego kraju Władimirem Putinem. Pogłębiona dyskusja na temat Rosji została zapowiedziana jako punkt obrad kolejnej Rady Europejskiej.

Liderzy omówili również stosunki transatlantyckie z prezydentem USA Joe Bidenem, 

Ponadto, przywódcy rozmawiali o kluczowych priorytetach jednolitego rynku, polityki przemysłowej i transformacji cyfrowej. Omówili szczegółowo kwestie związane z „cyfrowym kompasem”, w tym cele na 2030 r., i przeanalizowali stan prac nad opodatkowaniem działalności cyfrowej.

W ramach spotkania odbył się też szczyt strefy euro w rozszerzonym składzie, na którym omówiono sposoby wzmacniania międzynarodowej roli euro.

{"register":{"columns":[]}}