W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja ministrów ds. europejskich

17.11.2020

Dyskusja na temat budżetu unijnego, przygotowania do najbliższego spotkania szefów państw i rządów, coroczny dialog poświęcony praworządności oraz proces rozszerzenia UE, były głównymi tematami wideokonferencji ministrów zajmujących się tematyką europejską. Polskę reprezentował Minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański.

gac-vtca

Podczas spotkania przeprowadzono rozmowę na temat obecnej sytuacji związanej z brakiem możliwości przyjęcia pakietu budżetowego. „Dla Polski warunkowość i ochrona budżetu nie jest problemem, ale jest nim brak pewności prawnej i gwarancji prawnych dla wszystkich krajów członkowskich w ramach traktatu. Wciąż brakuje nam w tej kwestii rozwiązania” – podkreślił podczas wideokonferencji Minister Szymański.

W ramach przygotowań Rady Europejskiej ministrowie odnieśli się do wyzwań związanych z pandemią COVID-19, przyjęcia celu redukcyjnego 55% do 2030, polityki handlowej, spraw zewnętrznych UE oraz kwestii terroryzmu.

W trakcie wideokonferencji przeprowadzono pierwszą debatę na temat praworządności w poszczególnych państwach członkowskich, której podstawą był raport Komisji Europejskiej. W ocenianej grupie znalazły się: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania i Estonia.

Ministrowie omówili również stan prac nad ramami negocjacyjnymi z Macedonią Północną i Albanią. Zdecydowana większość ministrów wyraziła chęć przyspieszenia prac, jednak dla jednego państwa członkowskiego obecny tekst jest nie do przyjęcia, co wstrzymuje dalszy proces.