W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja ministrów ds. europejskich

21.04.2021

Relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią, dialog na temat praworządności w wybranych państwach Wspólnoty oraz koordynacja działań w zakresie COVID19 to główne tematy wideokonferencji z udziałem ministrów odpowiedzialnych za sprawy europejskie. Polskę reprezentował Minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański.

kszgac2004

Ministrowie przeprowadzili szczegółową debatę o stanie praworządności w Niemczech, Irlandii, Grecji, Hiszpanii i Francji. Była to już druga dyskusja w tym zakresie poświęcona poszczególnym państwom członkowskim, która odbyła się w Radzie.

W ramach punktu dotyczącego relacji UE-UK, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič przedstawił informację o aktualnym stanie procesu implementacji Protokołu IE oraz ratyfikacji porozumienia w sprawie umowy o handlu i współpracy.

Ministrowie zajmowali się również kwestią szczepionek przeciwko COVID19 oraz koordynacją środków przyjmowanych w związku z pandemią.

Podczas wideokonferencji prezydencja portugalska oraz komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi zaprezentowali stan spraw w zakresie rozszerzenia UE, koncentrując się na negocjacjach z Serbią, Czarnogórą, Macedonią Północną i Albanią.