W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja szefów dyplomacji państw członkowskich UE z udziałem ministra Zbigniewa Raua

19.04.2021

Sytuacja na Ukrainie i w Etiopii były głównymi tematami poniedziałkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych UE. Rada przeprowadziła również dyskusję z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą.

2021.04.19 Warszawa . Minister Zbigniew Rau . Wideokonferencja . FAC Luksemburg .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

W wypowiedzi na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie szef polskiej dyplomacji nawiązał do swojej niedawnej wizyty w Kijowie (8 kwietnia br.), która odbyła się w sytuacji narastającej presji wojskowej ze strony Rosji. Minister Rau zaapelował o podjęcie przez UE konkretnych kroków w celu wsparcia Ukrainy i zapobieżenia dalszej eskalacji napięcia oraz przygotowanie przez UE scenariuszy możliwych działań w przypadku dalszej eskalacji ze strony Rosji. Przypomniał także o potrzebie konsekwentnej realizacji przez UE polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu. 

Ponadto minister Rau przyłączył się do apelu innych państw członkowskich o działania UE na rzecz Aleksieja Nawalnego, którego stan zdrowia w kolonii karnej dramatycznie się pogarsza. Wyraził także solidarność z Czechami, które wydaliły grupę dyplomatów rosyjskich w reakcji na rezultaty śledztwa wskazującego na ich odpowiedzialność za wybuch składu amunicji na terenie kraju w 2014 r.

W dyskusji poświęconej wydarzeniom na Białorusi szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na kontynuację represji ze strony władz wobec społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej, i zaapelował o unijną solidarność w tej kwestii. Szef polskiego MSZ przypomniał również o oczekiwanej prezentacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, który byłby konkretnym i potrzebnym sygnałem dla społeczeństwa walczącego o demokratyczną zmianę.

 

źródło: MSZ/własne

{"register":{"columns":[]}}