W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja szefów dyplomacji Unii Europejskiej

19.11.2020

Sytuacja na Białorusi, wyniki wyborów w USA oraz konsekwencje rozejmu w Górskim Karabachu stanowiły główne tematy wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych z udziałem szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua.

rau_zb

„Reakcja na śmierć Ramana Bondarenki oraz masowe zatrzymania na Białorusi musi być szybka i adekwatna. UE musi jasno zasygnalizować, że nie będzie zgody na brutalne użycie siły” – podkreślił minister Zbigniew Rau podczas spotkania. Szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie z konsensusu politycznego dotyczącego pilnego przyjęcia kolejnego pakietu sankcji.

Unijni ministrowie mieli pierwszą okazję do wymiany poglądów na temat wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych oraz ogólnego kierunku stosunków transatlantyckich. Rozmowy na ten temat będą kontynuowane na szczeblu ministerialnym 7 grudnia.

Podczas wideokonferencji rozmawiano również o sytuacji w Górskim Karabachu. Państwa członkowskie podkreśliły znaczenie jakie przywiązują do rozwiązania tego konfliktu, a także gotowość do udziału w wysiłkach na rzecz trwałego pokoju w tym regionie.

Ponadto przeprowadzono dyskusję na temat multilateralizmu, podczas której ministrowie podkreślili konieczność wzmacniania globalnej roli UE, współpracy z organizacjami międzynarodowymi i pogłębiania partnerstwa między UE a ONZ.