W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja unijnych ministrów spraw wewnętrznych

08.10.2020

Nowy Pakt ws. Migracji i Azylu był tematem głównym spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne, które odbyło się w formie wideokonferencji. Polskę reprezentował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

bgr

Państwa członkowskie zaprezentowały swoje stanowiska wobec paktu i przyszłości polityki migracyjno-azylowej. Polska podkreśliła znaczenie równowagi między odpowiedzialnością a solidarnością. Ochrona granic oraz aktywne działania w wymiarze zewnętrznym, w tym poprzez niesienie pomocy migrantom w krajach pochodzenia i tranzytu, powinny stanowić trzon przyszłych rozwiązań. Zgodnie ze stanowiskiem Polski kluczowe jest wzmacnianie wysiłków Unii Europejskiej na rzecz ograniczenia nielegalnej migracji oraz zwiększenia skuteczności powrotów obywateli państw trzecich bez prawa pobytu.

Ponadto Bartosz Grodecki, podsekretarz stanu w MSWiA, zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia odpowiedzialności i kontroli działania organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym. Nielegalni migranci transportowani przez te organizacje są wyokrętowani wyłącznie na terytorium UE, co stanowi czynnik wzmagający presję migracyjną. 

Ministrowie dyskutowali również o rozwijaniu strategicznego europejskiego partnerstwa policyjnego mającego wzmocnić współpracę policyjną na szczeblu unijnym.

Kolejne posiedzenie Rady Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych planowane jest 13 listopada w Brukseli.