W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja w formacie Rady ds. Konkurencyjności

19.11.2020

Wicepremier Jarosław Gowin reprezentował Polskę podczas unijnej wideokonferencja poświęconej rynkowi wewnętrznemu i przemysłowi. Ministrowie przeprowadzili debatę polityczną na temat tego, jak najlepiej wykorzystać unijny plan odbudowy po pandemii, aby osiągnąć bardziej dynamiczny, odporny i konkurencyjny przemysł europejski.

VTC Compet

W tym kontekście przedyskutowano m.in. inwestycje w zieloną transformację. Poczyniono kolejny krok przybliżający wspólnotę do przyjęcia „nowej strategii przemysłowej dla Europy”. Komisja Europejska potwierdziła swój zamiar aktualizacji strategii przemysłowej, aby uwzględniała wnioski wyciągnięte z kryzysu COVID-19, takie jak potrzeba zmniejszenia zależności UE od zewnętrznej podaży i popytu w strategicznych sektorach i materiałach, a także zwiększenie inwestycji w zieloną i cyfrową transformację w odniesieniu do innowacji technologicznych i cyfrowych.

Jeśli chcemy odbudować gospodarki krajowe, a tym samym wzmocnić europejską gospodarkę, musimy uwzględniać różnice społeczno-ekonomiczne między państwami członkowskimi, a także redukować, a nie pogłębiać istniejące dysproporcje – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Polska oczekuje zapewnienia sprawiedliwych warunków transformacji – zwłaszcza w odniesieniu do przemysłów energochłonnych, w tym w szczególności stali, cementu i nawozów – powiedział wicepremier Gowin.

Wielu ministrów w toku dyskusji podkreśliło ponadto znaczenie w pełni funkcjonującego jednolitego rynku, zwłaszcza w dziedzinie usług, oraz stabilnego otoczenia regulacyjnego dla inwestycji.