W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa upamiętniająca Bitwę Warszawską i Bitwę o Londyn

16.07.2020

Inicjatywa z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i 80. rocznicy Bitwy o Anglię.

zdjęcie_do_newsa_1

Zasługi polskich lotników w obronie Wielkiej Brytanii w 1940 roku przed niemiecką agresją i wygrana przez Polskę w 1920 roku Bitwa Warszawska z bolszewikami. Tym wydarzeniom poświęcono specjalną ekspozycję na fasadzie budynku Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli.

a

Wystawa przedstawia m.in. plakaty z czasów wojny polsko-bolszewickiej i zdjęcia generała Józefa Hallera oraz majora Charles'a de Gaulle'a. Późniejszy prezydent Francji, jako ochotnik wspierał militarnie obrońców Warszawy.

b

Ekspozycja prezentuje też fotografie żołnierzy słynnego Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki - Jana Zumbacha, Mirosława Ferica, Zdzisława Henneberga i Witolda Łokuciewskiego. Dywizjon był jedną z najskuteczniejszych jednostek lotniczych aliantów walczących w 1940 roku w obronie angielskiego nieba. Ponadto, na wystawie zacytowano m.in. słowa ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla o lotnikach, który - nawiązując do ich poświęcenia - powiedział, że w historii świata jeszcze "nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym".