W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa upamiętniająca Bitwę Warszawską - zwycięstwo Polski dla wolności Europy

15.08.2020

Inicjatywa z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - specjalna ekspozycja na fasadzie budynku Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli.

wystawa

15 sierpnia 2020 roku uroczyście obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, która była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, jednym z decydujących wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata.

wystawa 1920

Wystawa przedstawia m.in. plakaty z czasów wojny polsko-bolszewickiej i zdjęcia generała Józefa Hallera oraz majora Charles'a de Gaulle'a. Późniejszy prezydent Francji, jako ochotnik wspierał militarnie obrońców Warszawy.

Wojsko Polskie swoją determinacją i konsekwencją, dzięki talentowi naczelnego dowództwa, uratowało wówczas Europę przed wznowieniem wojennej pożogi. Jego straty w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 były, jak na ówczesne warunki, wysokie: 100 tysięcy zmarłych, poległych i zaginionych oraz drugie tyle rannych.

Odparcie ataku wojsk bolszewickich na stolicę Polski miało przełomowe znaczenie dla utrwalenia  niepodległej Polski i innych nowopowstałych państw narodowych w Europie Środkowej. Oddaliło to możliwość załamania się systemu wersalskiego i dało Europie szansę na próbę pokojowej egzystencji międzynarodowej.

Bitwa Warszawska niesie ze sobą uniwersalne przesłanie o konieczności przeciwstawiania się dyktaturom i skuteczności poświęceń w obronie wolności.

Ekspozycja prezentuje też fotografie związane z kolejną znaczącą bitwą, której okrągłą rocznicę obchodzimy w tym roku - wizerunki żołnierzy słynnego Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki - Jana Zumbacha, Mirosława Ferica, Zdzisława Henneberga i Witolda Łokuciewskiego. Dywizjon był jedną z najskuteczniejszych jednostek lotniczych aliantów walczących w 1940 roku w obronie angielskiego nieba. Ponadto, na wystawie zacytowano m.in. słowa ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla o lotnikach, który - nawiązując do ich poświęcenia - powiedział, że w historii świata jeszcze "nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym".

b

{"register":{"columns":[]}}