W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hołd amerykańskim lotnikom walczącym w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

28.08.2020

Obchodząc Święto Lotnictwa Polskiego, przypadające 28 sierpnia, delegacja Biura Attaché Obrony Ambasady RP w Waszyngtonie oddała hołd amerykańskim lotnikom, którzy na ochotnika walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

Hołd amerykańskim lotnikom

W wojnie polsko-bolszewickiej wzięło udział 17 amerykańskich lotników, którzy zgłosili się do służby w wojsku polskim jako ochotnicy. Inicjatorem akcji był Merian C. Cooper, który zdołał zwerbować początkowo siedmiu pilotów i jednego obserwatora, a do nich stopniowo dołączyli kolejni. Wszyscy służyli w 7. eskadrze lotniczej, nazwanej Kościuszkowską. 

Trzech z nich poległo i zostało pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Pozostali powrócili do USA, gdzie obecnie znajdują się ich groby. Jedynie prochy Meriana C. Coopera zgodnie z jego wolą rozrzucono nad oceanem.

Kwiaty złożono na grobach pilotów: G. Crawforda (Brooklyn, NY), K. Shrewsbury (Arlington, VA), E. Corsi (Staten Island, NY), H. Rorisona (Wilmington, NC), K. Murray’a (Arlington, VA), I. Maitlanda (Pleasant Hill, PA) oraz T. Garlicka (Sparkill, NY).

Zdjęcia (6)