W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja na temat sytuacji epidemicznej w USA i na Bahamach

08.03.2021

Wszystkie osoby przebywające w USA i podejrzewające u siebie objawy powinny kontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub infolinią Centers for Disease Prevention and Control 800-232-4636, a w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia z numerem alarmowym 911.

Koronawirus
Zalecenia władz miejscowych

Rząd USA prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Promowane zachowania to:

- częste mycie rąk,

- utrzymywanie dystansu społecznego (6 stóp, czyli ok. 1,8 m),

- zakrywanie i nosa w obecności innych osób oraz w czasie kichania i kaszlu,

- dezynfekowanie powierzchni często dotykanych (klamki, klawiatury, piloty, blaty, itp.),

- monitorowanie stanu własnego zdrowia

Osoby, które stwierdzają u siebie objawy COVID-19 lub miały kontakt z osobami zakażonymi powinny zgłosić się do najbliższej jednostki służby zdrowia wykonującej testy:

https://www.cdc.gov/publichealthgateway/healthdirectories/healthdepartments.html

Informacje na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w USA dostępne są na stronie Center for Deasease Control and Prevention.

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nCoV/index.html

Ograniczenia w życiu publicznym w USA

Obostrzenia w życiu publicznym dotyczą dostępności do: szkół, muzeów, parków, siłowni i basenów, miejsc kultu, urzędów, sklepów, centrów handlowych, przemieszczania się komunikacją publiczną, podróżowania wewnątrz USA. W każdym stanie sytuacja wygląda inaczej ze względu na posiadane uprawnienia w tym zakresie przez władze stanowe. Należy również pamiętać, że w każdym stanie sytuacja epidemiczna kształtuje się odmiennie. Wiele stanów wprowadziło również obowiązkową kwarantannę dla podróżujących ze stanów z największą liczbą zakażeń.

Zachęcamy do śledzenia stron internetowych poszczególnych stanów: AlabamaAlaskaArizonaArkansasConnecticutDelaware, Dystrykt Kolumbii, FlorydaGeorgiaHawajeIdahoIllinois ChicagoIndianaIowaKaliforniaKansas, KentuckyKoloradoLuizjanaMaineMassachusettsMarylandMichiganMinnesotaMississippiMissouriMontanaNebraskaNevadaNew HampshireNew JerseyNowy Jork Miasto Nowy JorkNowy MeksykOhioOklahomaOregonPensylwaniaPółnocna DakotaPółnocna KarolinaPołudniowa DakotaPołudniowa KarolinaRhode IslandTennesseeTeksasUtahVermontWaszyngtonWirginiaWisconsinZachodnia WirginiaWyomingPortoryko.

Podróżowanie do USA

Zarządzenie Centers for Desease Control and Prevention w sprawie restrykcji wjazdowych do USA:

 

Od 26 stycznia 2021 r. wszyscy podróżni w wieku 2 lat i starsi przybywający do USA drogą lotniczą, niezależnie od obywatelstwa i kraju wylotu, już przy wejściu na pokład samolotu będą zobowiązani do okazania obsłudze linii lotniczej:

 

  • negatywnego wyniku testu na COVID-19 (w formie papierowej lub elektronicznej), do wykonania którego próbka została pobrana nie wcześniej niż 3 dni kalendarzowe przed dniem wylotu

lub

  • pozytywnego wyniku testu (w formie papierowej lub elektronicznej) oraz zaświadczenia lekarskiego dot. możliwości odbycia podróży (test wraz z zaświadczeniem stanowią tzw. dokumentację wyzdrowienia”)

 

26 stycznia 2021 r. weszła w życie Proklamacja, która utrzymuje bądź wprowadza następujące obostrzenia:

Cudzoziemcy, którzy w ciągu 14 dni przed przybyciem do USA przebywali w następujących krajach: Brazylia, Chiny, Iran, Republika Południowej Afryki, kraje Strefy Schengen (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Monako, San Marino, Watykan), Zjednoczone Królestwo (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna) oraz Irlandia, nie uzyskają prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych pomimo spełnienia formalnych kryteriów. Ograniczenie to obowiązuje do odwołania.

 

Od tej zasady przewidziano szereg wyjątków, m.in. dot. członków rodziny obywatela USA, stałych rezydentów i członków ich rodzin. Szczegóły dostępne są w treści Proklamacji, która będzie obowiązywać do chwili jej odwołania przez Prezydenta USA.

 

24 lutego br. prezydent unieważnił proklamację nr 10014 z 22 kwietnia 2020 r. ws. zawieszenia wjazdu imigrantów, którzy stanowią zagrożenie dla rynku pracy Stanów Zjednoczonych 

W związku z powyższym wnioski osób ubiegających się o wizę imigracyjną, które nie odbyły jeszcze rozmowy kwalifikacyjnej, będą odwieszone i rozpatrywane zgodnie z harmonogramem wznawiania usług wizowych.

Osoby ubiegające się o wizę imigracyjną, których wnioski pozostają ważne i które wcześniej odbyły rozmowę, ale odmówiono im wydania wizy z powodu proklamacji 10014 powinny oczekiwać na instrukcje z właściwej ambasady lub konsulatu USA, w którym odbywały się przesłuchania.

 

Uwaga:

Osoby ubiegające się o wizę imigracyjną, które są małżonkami lub dziećmi obywateli USA (IR/ CR-1, IR/ CR-2, IR/ IH-3 i IR/ IH-4), a także małżonkami i małoletnimi dziećmi Legal Permanent Residents (F2A), są wyłączone z obostrzeń geograficznych. Wszyscy inni ubiegający się o wizę imigracyjną i osoby ubiegające się o wizę nieimigracyjną K podlegają tym obostrzeniom, chyba że ma zastosowanie inny wyjątek.

 

Pozostałe restrykcje:

W mocy pozostaje proklamacja z 22 czerwca 2020 r. zawieszająca wjazd cudzoziemców na teren Stanów Zjednoczonych, którzy stanowią zagrożenie dla rynku pracy w USA. Wjazd do Stanów Zjednoczonych pozostaje zawieszony i ograniczony w stosunku do cudzoziemców posiadających następujące kategorie wiz:

(a) wiza H-1B lub H-2B oraz każdego cudzoziemca towarzyszącego lub dołączającego do cudzoziemca posługującego się taką wizą;

(b) wiza J, w zakresie, w jakim cudzoziemiec uczestniczy w stażu, jest nauczycielem, wychowawcą kolonijnym, au pair lub uczestniczy w letnim programie „work and travel”, oraz każdej osoby towarzyszącej takiemu cudzoziemcowi;

(c) wiza L oraz każdej osoby towarzyszącej takiemu cudzoziemcowi;

Obowiązywanie tej proklamacji zostało przedłużone do 31 marca 2021 r.

 

Ważny interes narodowy:

Zwracamy uwagę, że od 16 lipca władze USA mogą rozpatrywać zasadność wjazdu pod kątem interesu narodowego (National Interest Exceptions – NIE) w stosunku do osób, które należą do kategorii osób wskazanych w Proklamacjach.

Studenci posiadający wizy F-1 i M-1, a podróżujący ze Strefy Schengen, Wielkiej Brytanii i Irlandii mają prawo wjazdu bez dodatkowych formalności. Studenci podróżujący z tych krajów a posiadający wizę J-1 powinni zwrócić się do najbliższego amerykańskiego konsulatu w celu złożenia wniosku o NIE.

 

Więcej informacji dot. zasad podróżowania po Stanach Zjednoczonych, w tym także na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej można odnaleźć na stronie Centers for Desease Control and Prevention.

Kwarantanna w USA

Kwarantanna dotyczy osób, które mogły mieć kontakt z wirusem, tj.:

- przebywały w towarzystwie osoby zakażonej przez minimum 15 minut bez zachowania odległości 6 stóp,

- opiekujesz się chorymi na COVID-19,

- miałeś bliski kontakt poprzez pocałunek czy objęcie osoby zakażonej,

- używałeś tych samych sztućców czy szklanek,

- zakażony kichał lub kaszlał w twoim kierunku.

Kwarantanna polega na:

  • pozostawaniu w domu przez 14 dni po bezpośrednim kontakcie,
  • sprawdzaniu stanu swojego zdrowia (wysoka temperatura – powyżej 37.5, kaszel, brak tchu),
  • utrzymywaniu dystansu do innych osób, zwłaszcza z grupy podwyższonego ryzyka.
Kontakt z Placówką

W związku z dużym obłożeniem pracą i dodatkowymi utrudnieniami wynikającymi z obostrzeń dotyczących higieny i bezpieczeństwa pracy, a także troską o umożliwienie wszystkim klientom kontaktu z naszym urzędem, Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Waszyngtonie uprzejmie informuje, iż udzielanie informacji telefonicznej w sprawach konsularnych, zarówno w języku polskim, jak i angielskim, odbywa się wg następującego schematu:

Poniedziałki, czwartki w godzinach 12-15.00

Wtorki, środy i piątki w godzinach 8-12.00

Przypominamy numer telefonu: +1-202-499-1930

 

Zachęcamy do korzystania z poczty elektronicznej (waszyngton.amb.wk@msz.gov.pl) oraz prosimy o zaprzestanie kontaktowania się z naszym urzędem na telefon alarmowy w godzinach pracy oraz w sprawach niewymagających natychmiastowej interwencji.

Kontakt do pozostałych polskich placówek w USA: https://www.gov.pl/web/usa/placowki 

Bahamy

Bahamy od 1 lipca 2020 roku są otwarte dla turystów, jednakże daty otwarcia poszczególnych hoteli i ośrodków mogą się różnić. Nie wszystkie ośrodki posiadają certyfikat bezpieczeństwa epidemicznego nadawany przez władze Bahamów hotelom spełniającym wysokie standardy bezpieczeństwa epidemicznego. Na większości wysp obowiązuje godzina policyjna. Ograniczenia dotyczą: działalności sportowej, handlowej, restauracyjnej, zamknięte pozostają siłownie, spa, nie odbywają się festiwale, zabronione są spotkania w domach prywatnych oraz zgromadzenia. Wszystkie osoby zobowiązane są do noszenia maseczki poza miejscem zamieszkania. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na oficjalnych stronach rządowych.

Należy pamiętać, że wszyscy podróżni muszą wypełnić i złożyć wniosek o wizę zdrowotną (Bahamas Travel Health Visa). Negatywny wynik testu PCR lub zawiadczenie o szczepieniu są niezbędnym załącznikiem do wniosku o wizę zdrowotną.

Po przylocie należy przedstawić zaświadczenie wykonanego najwcześniej w ciągu ostatnich 5 dni przed podróżą na Bahamy testu COVID-19 PCR z wynikiem ujemnym (dzień wykonania testu to dzień „0”) lub zaświadczenie o szczepieniu.

Osoby już przebywające na Bahamach oraz przemieszczające się pomiędzy wyspami muszą posiadać kartę zdrowotną. Niezaszczepione osoby planujące pobyt dłuższy niż 5 dni są zobowiązane do wykonania testu antygenowego w trakcie pobytu na Bahamach.

Podróżni, którzy nie zarejestrują wizy zdrowotnej i/lub przedstawią test COVID-19 RT-PCR z wynikiem dodatnim, nie otrzymają zgody na wjazd.

Uwaga: Brak maseczki w miejscach, gdzie jej noszenie jest obowiązkowe, może skutkować karą grzywny w wysokości 250 USD lub karą jednego miesiąca pozbawienia wolności. W przypadku podróżnych przebywających dłużej niż cztery noce i pięć dni niepoddanie się szybkiemu testowi antygenowemu piątego dnia będzie skutkować grzywną w wysokości 1.000 USD lub jednym miesiącem pozbawienia wolności. Podróżni, którzy nie wypełnią codziennej karty zdrowia, będą podlegać deportacji.

Dane kontaktowe na Bahamach:

Hotline: 502-7382 (pon-pt, 9-17.00), 376-9350 lub 376-9387 (8-20.00)

www.bahamas.gov.bs/healthwww.covid19.gov.bs

e-mail: covid19@bahamas.gov.bs

 

Treść strony jest aktualizowana na bieżąco od 03.09.2020 r. 

{"register":{"columns":[]}}