W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja na temat sytuacji epidemicznej w USA

03.09.2020

USA jest na czele państw z największą liczbą zakażeń wirusem na świecie. Wszystkie osoby przebywające w USA i podejrzewające u siebie objawy powinny kontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub infolinią Centers for Disease Prevention and Control 800-232-4636, a w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia z numerem alarmowym 911.

Koronawirus
Zalecenia władz miejscowych

Rząd USA prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Promowane zachowania to:

- częste mycie rąk,

- utrzymywanie dystansu społecznego (6 stóp, czyli ok. 1,8 m),

- zakrywanie i nosa w obecności innych osób oraz w czasie kichania i kaszlu,

- dezynfekowanie powierzchni często dotykanych (klamki, klawiatury, piloty, blaty, itp.),

- monitorowanie stanu własnego zdrowia

Osoby, które stwierdzają u siebie objawy COVID-19 lub miały kontakt z osobami zakażonymi powinny zgłosić się do najbliższej jednostki służby zdrowia wykonującej testy:

https://www.cdc.gov/publichealthgateway/healthdirectories/healthdepartments.html

Informacje na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w USA dostępne są na stronie Center for Deasease Control and Prevention.

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nCoV/index.html

Ograniczenia w życiu publicznym w USA

Obostrzenia w życiu publicznym dotyczą dostępności do: szkół, muzeów, parków, siłowni i basenów, miejsc kultu, urzędów, sklepów, centrów handlowych, przemieszczania się komunikacją publiczną, podróżowania wewnątrz USA. W każdym stanie sytuacja wygląda inaczej ze względu na posiadane uprawnienia w tym zakresie przez władze stanowe. Należy również pamiętać, że w każdym stanie sytuacja epidemiczna kształtuje się odmiennie. Wiele stanów wprowadziło również obowiązkową kwarantannę dla podróżujących ze stanów z największą liczbą zakażeń.

Zachęcamy do śledzenia stron internetowych poszczególnych stanów: Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Connecticut, Delaware, Dystrykt Kolumbii, Floryda, Georgia, Hawaje, Idaho, Illinois Chicago, Indiana, Iowa, Kalifornia, Kansas, Kentucky, Kolorado, Luizjana, Maine, Massachusetts, Maryland, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork Miasto Nowy Jork, Nowy Meksyk, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pensylwania, Północna Dakota, Północna Karolina, Południowa Dakota, Południowa Karolina, Rhode Island, Tennessee, Teksas, Utah, Vermont, Waszyngton, Wirginia, Wisconsin, Zachodnia Wirginia, Wyoming, Portoryko

Podróżowanie do USA

Cudzoziemcy, którzy w ciągu 14 dni przed przybyciem do USA przebywali w następujących krajach: Chiny, Iran, Brazylia, kraje Strefy Schengen, Zjednoczone Królestwo (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna) oraz Irlandia, nie uzyskają prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych pomimo spełnienia formalnych kryteriów. Ograniczenie dotyczące przekraczania granic obowiązuje do odwołania.

Od tej zasady przewidziano szereg wyjątków, m.in. dot. stałych rezydentów i ich rodzin.

W myśl proklamacji z 23 kwietnia br. niemożliwy jest również wjazd do USA przez cudzoziemców-imigrantów którzy:

(1) przebywają poza Stanami Zjednoczonymi w dniu wejścia w życie tej proklamacji;

(2) nie mają wizy imigracyjnej ważnej w dniu wejścia w życie niniejszego oświadczenia;

(3) nie mają oficjalnego dokumentu podróży innego niż wiza (takiego jak list przewozowy, odpowiednia przepustka na pokład lub dokument ze zwolnieniem warunkowym), który jest ważny w dniu wejścia w życie niniejszego oświadczenia lub wydany w dowolnym późniejszym terminie, który pozwala podróżować do Stanów Zjednoczonych i ubiegać się o wjazd na teren USA.

Ponadto 22 czerwca br. Prezydent Donald Trump ogłosił proklamację zawieszającą wjazd cudzoziemców na teren Stanów Zjednoczonych, którzy stanowią zagrożenie dla rynku pracy w USA. Wjazd do Stanów Zjednoczonych został ograniczony w stosunku do cudzoziemców posiadających następujące kategorie wiz:

(a) wiza H-1B lub H-2B oraz każdego cudzoziemca towarzyszącego lub dołączającego do cudzoziemca posługującego się taką wizą;

(b) wiza J, w zakresie, w jakim cudzoziemiec uczestniczy w stażu, jest nauczycielem, wychowawcą kolonijnym, au pair lub uczestniczy w letnim programie „ work and travel”, oraz każdej osoby towarzyszącej takiemu cudzoziemcowi;

(c) wiza L oraz każdej osoby towarzyszącej takiemu cudzoziemcowi;

Proklamacja ta wygasa z dniem 31 grudnia 2020 r. z możliwością przedłużenia.

W przypadku wątpliwości co do możliwości wjazdu, statusu wizy czy ESTA prosimy o bezpośredni kontakt z Customs and Border Protection: +12023258000 lub amerykańskim urzędem konsularnym. W sprawach dotyczących wiz imigracyjnych czy zielonej karty należy kontaktować się z United States Citizenship and Immigration Services: + 1-800-375-5283.

Uwaga!

Ze względu na różniące się przepisy stanowe dotyczące obowiązku posiadania negatywnego testu lub konieczności kwarantanny po wjeździe z innego stanu lub kraju wysokiego ryzyka, należy bezwzględnie, każdorazowo przed podróżą sprawdzić aktualne warunki wjazdu na oficjalnej stronie właściwego stanu, na terenie którego znajduje się lotnisko przylotu (pierwszego lądowania) do USA.

Ważny interes narodowy

Od 16 lipca władze USA mogą rozpatrywać zasadność wjazdu pod kątem interesu narodowego (National Interest Exceptions) w stosunku do osób, które należą do kategorii osób wskazanych w Proklamacjach.

Prawo wjazdu mają studenci posiadający wizy F-1 i M-1, a podróżujący ze Strefy Schengen, Wielkiej Brytanii i Irlandii mają prawo wjazdu bez dodatkowych formalności. Studenci podróżujący z tych krajów a posiadający wizę J-1 powinni zwrócić się do najbliższego amerykańskiego konsulatu w celu złożenia wniosku o uznanie interesu narodowego.

Władze amerykańskie mogą udzielić prawa wjazdu na teren USA osobom podróżującym z wyżej wymienionych krajów w celach: humanitarnych, działalności na rzecz zdrowia publicznego i bezpieczeństwa narodowego.

Granice lądowe z Kanadą i Meksykiem pozostają zamknięte do 21 grudnia.

Kwarantanna w USA

Kwarantanna dotyczy osób, które mogły mieć kontakt z wirusem, tj.:

- przebywały w towarzystwie osoby zakażonej przez minimum 15 minut bez zachowania odległości 6 stóp,

- opiekujesz się chorymi na COVID-19,

- miałeś bliski kontakt poprzez pocałunek czy objęcie osoby zakażonej,

- używałeś tych samych sztućców czy szklanek,

- zakażony kichał lub kaszlał w twoim kierunku.

Kwarantanna polega na:

  • pozostawaniu w domu przez 14 dni po bezpośrednim kontakcie,
  • sprawdzaniu stanu swojego zdrowia (wysoka temperatura – powyżej 37.5, kaszel, brak tchu),
  • utrzymywaniu dystansu do innych osób, zwłaszcza z grupy podwyższonego ryzyka.
Podróże z USA do Polski

Obostrzenia w podróżowaniu do Polski nie dotyczą obywateli polskich, tzn. osób posiadających ważny dokument paszportowy (paszport lub paszport tymczasowy).

Loty bezpośrednie: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 1498) wprowadza zakaz lotów międzynarodowych z lotnisk położonych na terytorium następujących państw:

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Armenii;

6) Republiki Kosowa;

7) Republiki Macedonii Północnej;

8) Republiki Serbii;

9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork. 

 

Zakazu nie stosuje się wobec lotów:

1) realizowanych na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów;

2) o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze;

3) realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie

Loty przesiadkowe: od połowy czerwca nie są prowadzone kontrole graniczne na granicach wewnętrznych. Oznacza to także zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Osoby, które decydują się na powrót do Polski przez inne kraje europejskie, prosimy o każdorazowe potwierdzenie istniejących możliwości i warunków wjazdu i tranzytu poprzez bezpośredni kontakt z właściwymi urzędami konsularnymi w Niemczech, Niderlandach, Republice Czeskiej, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Włoszech, Szwajcarii.

Wszelkie pytania dotyczące zasad przekraczania granicy Polski prosimy kierować do Straży Granicznej.

https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/8557,Koronawirus-przekraczanie-granicy.html

Kontakt z Placówką

W związku z dużym obłożeniem pracą i dodatkowymi utrudnieniami wynikającymi z obostrzeń dotyczących higieny i bezpieczeństwa pracy, a także troską o umożliwienie wszystkim klientom kontaktu z naszym urzędem, Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Waszyngtonie uprzejmie informuje, iż udzielanie informacji telefonicznej w sprawach konsularnych, zarówno w języku polskim, jak i angielskim, odbywać się będzie wg następującego schematu:

Poniedziałki, czwartki w godzinach 12-15.00

Wtorki, środy i piątki w godzinach 8-12.00

Przypominamy numer telefonu: +1-202-499-1930

Zachęcamy do korzystania z poczty elektronicznej (waszyngton.amb.wk@msz.gov.pl) oraz o zaprzestanie kontaktowania się z naszym urzędem na telefon alarmowy w godzinach pracy oraz w sprawach niewymagających natychmiastowej interwencji.

 

Treść strony jest aktualizowana na bieżąco od 03.09.2020 r.