W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert Niepodległościowy 144th Illinois Army National Guard Band

15.11.2020

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości RP, Dnia Weterana i 100-lecia ustanowienia Konsulatu Generalnego RP w Chicago, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Chicago odbył się Koncert Niepodległościowy w wykonaniu amerykańskiej orkiestry wojskowej 144. Illinois Army National Guard Band.

St. Mary of the Angels church in Chicago

W tej historycznej polonijnej świątyni, która została poświęcona i oddana do użytku przed stu laty, odbyło się pierwsze publiczne spotkanie z Polonią Amerykańską pierwszego Konsula Generalnego RP w Chicago Zygmunta Nowickiego, który przybył do Chicago w 1920 r. Koncert jest hołdem dla uczestników walk o wolność i niepodległość, dla polskich i amerykańskich żołnierzy polskiego pochodzenia. Gwardia Narodowa stanu Illinois realizuje Program Partnerstwa z Polskimi Siłami Zbrojnymi od 1993 r.

Z uwagi na ograniczenia epidemiczne COVID 19 koncert odbył się bez publiczności i z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Przepiękna polonijna stuletnia świątynia nadała wyjątkowo szczególnego charakteru temu koncertowi.

Konsulat wyraża podziękowanie za współpracę Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Chicago. Nagranie koncertu zostało zrealizowane przez Polvision na zlecenie Konsulatu Generalnego RP w Chicago ze środków polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Dyrygent chor. Keith Shasteen,  soliści Anna Mazur – Krawczyk i kpr. Jeremy Weaver.

Podczas koncertu wykonano utwory: 

”Jeszcze Polska nie zginęła” - Narodowy Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, Józef Wybicki

“The Star Spangled Banner” - Narodowy Hymn Stanów Zjednoczonych, Francis Scott Key

”Marsz Kawalerii”, Wojciech Kilar, aranżacja Kamil Kosecki

“Czerwone Maki na Monte Cassino”, Alfred Schutz, Feliks Konarski

“River Trail Expedition”, Robert Sheldon

“The Red Covered Bridge”, Robert Sheldon

“America the Beautiful”, Samuel Augustus Ward, aranżacja Carmen Dragon

“God Bless America”, Irving Berlin, aranżacja Erik W.G. Leidzen

“Marsz Pierwszej Brygady”, aranżacja Grzegorz Duchnowski

 

Więcej informacji nt. kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Chicago

https://kosciolypolskiewusa.com/parafia-matki-boskiej-anielskiej/

Wideo