W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka skierowany do Polonii

10.04.2020

Przekazujemy treść listu Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który został skierowany do Polonii na całym świecie. Poniżej również wskazówki edukacyjne dla Polaków za granicą, które Minister Szynkowski vel Sęk przekazuje wraz z listem.

Zdjęcie pierwszej strony listu Ministra Szynkowskiego vel Sęka

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

Obecny czas trwającej pandemii i wynikające z tej nadzwyczajnej, niezwykle trudnej sytuacji ograniczenia wprowadziły ogromne zmiany w codziennym życiu nas wszystkich.

Jako Sekretarz Stanu odpowiedzialny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za sprawy Polonii i Polaków za granicą mam pełną świadomość tego, że tymczasowe zawieszenie zajęć w szkołach polonijnych oraz konieczność rezygnacji z długo zaplanowanych i oczekiwanych wyjazdów wielkanocnych do Polski na tradycyjne rodzinne spotkania jest trudnym doświadczeniem i dla dzieci często niezrozumiałym. Dlatego też chciałbym Państwu w tym wyjątkowym czasie Świąt Wielkanocnych przybliżyć Polskę, a dzieciom i młodzieży zaproponować niezwykłe spotkania z językiem polskim, polska kulturą i historią na tzw. odległość.

Dzięki współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z licznymi instytucjami państwowymi chcemy zachęcić Państwa do lrzystania z oferty kulturalno-edukacyjnej, jaką w formule online tworzą takie instytucje jak Muzeum Historii Polski, Muzea Narodowe w Warszawie i Krakowie czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Zachęcam, by wybrać się na wirtualny spacer po Muzeach i odbyć niezapomniane lekcje historii. To wspaniałe, że Muzea udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online, proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej gier i filmów. Korzystajmy z tych możliwości!

Uczniów i nauczycieli polonijnych zapraszam do zapoznania się i aktywnego korzystania z rogramu edukacyjnego przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, od lat prowadzący edukację na odległość, ma w swojej ofercie wiele cennych narzędzi, które pozwalają doskonalić wiedzę i umiejętności w rożnych przedmiotach i dziedzinach. Niezwykle cenionym przez uczniów i nauczycieli jest portal „Włącz Polskę”, zawierający zestawy edukacyjne dla uczniów w każdym wieku. Ciekawą propozycja Ośrodka jest emisja filmów animowanych o historii Polski do obejrzenia na kanale YouTube,

Ministerstwo SZ poprzez placówki dyplomatyczno-konsularne aktywnie włączyło się w działania mające wzbogacić i zwiększyć dostępność programów edukacyjnych dla dzieci polonijnych. Polscy konsulowie wspierają niezwykle cenne inicjatywy polonijnych środowisk oświatowych w udostępnianiu online oferty edukacyjnej najmłodszym. Przymusowy pobyt w domu nie musi być nudny, Można wziąć udział w konkursie na przygotowanie dekoracji świątecznych czy w konkursie historycznym organizowanym przez fundację Patria Nostra pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych. Zachęcamy do sięgnięcia po polską lieraturę, nie tylko po lektury szkolne, ale i inne pozycje książkowe dostępne online.

Niezwykle ciekawą edukacyjna propozycję programową skierowaną do najmłodszych widzów i ich rodzin oferuje Telewizja Polonia. Za pośrednictwem zakładki „Polonia dzieciom” nauczyciele i uczniowie z łatwością znajdą wszystkie programy o charakterze edukacyjnym. Programy edukacyjne w TVP Polonia online są rzeczywiście różnorodne. Warto się o tym przekonać. Zachęcamy również do korzystania z projektu Szkola TVP – zjęcia online, wspierającego edukację szkół podstawowych i ponadpodstawowych, link do lekcji znajduje się także na stronie Polonia dzieciom. Pielęgnacja języka ojczystego poza granicami kraju to niewątpliwie nasze wspólne zadanie. To najczęściej właśnie dzięki językowi ojczystemu zachowujemy naszą polskość, która jest spoiwem i dziedzictwem łączącym Polaków w kraju i poza jego granicami. Dbajmy o tę polskość także teraz w tym wyjątkowo trudnym dla nas wszystkich okresie.

W załączeniu przesyłam Państwu listę wybranych projektów i programów realizowanych przez polskie instytucje i przygotowanych do wykorzystywania online. Znajdziecie Państwo na niej scenariusze gotowych lekcji nt. historii Polski, wirtualne przewodniki po muzeach, linki do stron bibliotek oferujących darmowe lektury i siążki polskich autorów. Polskie placówki dyplomatyczno-konsularne na bieżąco są informowane o nowych inicjatywach, zachęcam do śledzenia ich stron czy dopisywania się do newsletterów przygotowywanych przez Ambasady, Konsulaty Generalne i Instytuty Polskie. Naszym dążeniem jest, aby korzystając z nowych technologii zachęcić Państwa do korzystania z bogactwa polskiej kultury i edukacji na odległość.

Obserwuję ostatnio bardzo liczne inicjatywy środowisk polonijnych, które natychmiast podjęły aktywność w celu niesienia pomocy potrzebującym sąsiadom, Polakom, ale tez obywatelom państwa zamieszkania i jestem zbudowany solidarnością Rodaków rozsianych na całym świecie w tym trudnym czasie pandemii, Zachęcam, by dzielić się w mediach społecznościowych informacjami o tych inicjatywach i przy tej okazji korzystać z oznaczenia #Polonia4Neighbours,

Ufam, że w ten czas rozłąki z Polską i polskimi „dziadkami” w okresie Świąt Wielkanocnych ułynie Państwu w ciepłej domowej atmosferze przepełnionej polskość, a Polska będzie na wyciągnięcie przysłowiowego „pilotaTV” bądź „komputerowej myszki”.

W tym szczególnym świątecznym okresie życzę Państwu zdrowia i spokoju, ale też rodzinnej atmosfery, mazurków i bab wielkanocnych na stołach oraz nadziei na lepsze jutro, 

Z wyrazami szacunku 

Szymon Szynkowski vel Sęk

 

 

Wykaz wybranych projektów i programów edukacyjnych dla Polonii

 

  1. Materiały dla nauczycieli i edukacja on-line
  1. Materiały dostępne na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: https://www.gov.pl/web/edukacja
  2. Materiały z Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej przygotowane przez Ministra Edukacji Narodowej: www.epodreczniki.pl (na platformie dostępne są scenariusze zajęć, e-podręczniki, gra edukacyjna)
  3. Poradnik dla nauczycieli „Jak Uczyć Oline?” przygotowany przez nauczyciela kształcenia na odległość p. E. Beczek z ORPEG (http://www.orpeg.pl/index.php/home/aktualnosci/9-aktualnosci/2030-jak-uczyc-online-poradnik-dla-nauczycieli).
  4. Platforma naukowa z dostępnymi zasobami do treści literackich, historycznych, geograficznych oraz z zakresu przedmiotów ścisłych (https://epodreczniki.pl).
  5. Nauczanie języka polskiego jako obcego – płatny kurs e-learningowy dla nauczycieli chcących udoskonalić swoje umiejętności, organizowany przez SWP (http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=7119).
  6. Zajęcia online - rozwiązania technologiczne Związku Nauczycielstwa Polskiego. (https://znp.edu.pl/zajecia-online-materialy-dla-nauczycieli-i-uczniow/).
  7. Bezpłatne materiały edukacyjne ORPEG – portal „Włącz Polskę” (http://www.wlaczpolske.pl/) czyli zestawy edukacyjne dla uczniów w każdym wieku.
  8. Profil ORPEG na YouTube – cykl filmów animowanych o historii Polski (https://www.youtube.com/watch?v=o79LE_karL8)
  9. Pozostałe zasoby naukowe:

 

  1. Konkursy
  1. Konkurs historyczny Patria Nostra – realizowany w formule internetowej – polega na wykonaniu filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski (https://konkurs-patrianostra.pl/konkurs-swiatowy). Termin nadsyłania prac to 31 maja.
  2. Konkurs plastyczny (najładniejsza pisanka i koszyk wielkanocny) lub literacki (opowieść o tradycjach wielkanocnych) dla uczniów polskich szkół z całego świata, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Edukacyjne oraz Lokalny Ośrodek Metodyczny w Australii. (http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=7121). Termin nadsyłania prac to 11 kwietnia.
  3. I Konkurs plastyczny „Polska Wielkanoc” organizowane przez Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” – „Nueastra Casa”, Stowarzyszenie Dom Polski w Getafe-Madryt i Stowarzyszenie im. K. Wojtyły w Segovii przy współudziale Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Termin nadsyłania prac 30 kwietnia na adres asociacionpolaca.karolwojtyla@gmail.com

 

  1. Lektury w j. polskim dostępne on-line
  1. https://lektury.gov.pl/
  2. https://polona.pl/
  3. https://wolnelektury.pl/
  4. https://www.academica.edu.pl

 

  1. Kultura – Muzea. Lekcje historii i lekcje muzealne on-line

Muzea udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online, proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów.

 

  1. Skanseny (muzea wsi)
    1. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku- największy skansen w Polsce http://skansen.mblsanok.pl
    2. Park Etnograficzny Kultury Ludowej w Kolbuszowej - prezentuję kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków http://www.muzeumkolbuszowa.pl/
    3. Muzeum Wsi Radomskiej - gromadzi budynki z terenów pogranicza mazowsza i ziemi kieleckiej http://www.muzeum-radom.pl/
    4. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie - prezentuje budownictwo z: Beskidu Śląskiego, podregionu podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, lublinieckigo i regionu Zagłębia Dąbrowskiego http://www.muzeumgpe-chorzow.pl
    5. Muzeum etnograficzne w Ochli  - prezentuje zabudowania z czterech sąsiadujących ze sobą regionów: Dolnego Śląska, Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc i obszaru środkowo-lubuskiego. Dodatkowo Muzeum posiada zabudowania z terenów historycznej Bukowiny http://www.muzeumochla.pl/
    6. Muzeum Wsi Opolskiej http://www.muzeumwsiopolskiej.pl
    7. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach  przedstawia wieś wielkopolską oraz dworek szlachecki http://www.lednicamuzeum.pl/
    8. Muzeum Wsi Lubelskiej prezentuje Wyżyna Lubelska, Zespół Dworski, Roztocze, Podlasie i Polesie Lubelskie, Powiśle oraz Nadbuże http://www.skansen.lublin.pl
    9. Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich - charakteryzujące budownictwo Kaszub (bez pasa nadmorskiego) i Kociewia http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl
    10. Sądecki Park Etnograficzny – prezentuje budowle czterech polskich grup etnograficznych zamieszkujących historyczną Sądecczyznę, tj. Lachów Sądeckich, Górali Sądeckich, Pogórzan i Łemków http://www.muzeum.sacz.pl
    11. Park Etnograficzny w Tokarni – prezentuje budowle z regionów Kielecczyzny http://mwk.com.pl
    12. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej http://www.skansen.bialystok.pl/
    13. Park Etnograficzny w Olsztynku  prezentuje budowle z Warmii, Mazur, Powiśla, Sambii (Obw. Kaliningradzki) oraz Małej Litwy (częściowo obw. Kaliningradzki, częściowo Litwa) - http://www.muzeumolsztynek.com.pl/

 

  1. Koncerty, opery, operetki i spektakle teatralne
  1. Polska Opera Królewska https://operakrolewska.pl/koncert-symfoniczny-retransmisja-na-kanale-youtube/
  2. Filharmonia Narodowa w Warszawie http://www.filharmonia.pl/aktualnosci/muzyka-brzmi-dalej---
  3. Teatr Wielki–Opera Narodowa https://teatrwielki.pl/
  4. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" http://www.zespolslask.pl/pl//dodatkowe/19523/edukujemy-artystycznie/
  5. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” https://mazowsze.waw.pl/           

 

  1. Instytuty zajmujące się rozpowszechnianiem wiedzy również wykorzystują elektroniczne kanały komunikacji
  1. Instytut Polonika https://polonika.pl/co-nowego-/-zostanwdomu-konserwator-zabytkow-online
  2. Instytut Adama Mickiewicza, https://iam.pl/pl 
  3. Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, http://ip.olsztyn.pl/
  4. Narodowy Instytut Dziedzictwa, https://www.nid.pl/pl/
  5. Instytut Teatralny, https://www.instytut-teatralny.pl/

 

  1. Inne
  1. Zostań w domu, sztuka przyjdzie do Ciebie
  2. Ninateka – bogaty zbiór polskich filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych, w tym darmowe polskie bajki dla dzieci: https://ninateka.pl/filmy?SearchQuery=&MediaType=&Paid=False&CategoryCodenames=bajki%2Cfilm&YearFrom=1927&YearTo=2020&Transcryption=False&SignLanguage=False&AudioDesc=False&Edu=False&EnglishVersion=False&Partner=&Subject=&Level=&Topic=&Desc=True&Sort=Recommended
  3. Stowarzyszenie Wspólnota Polska http://wspolnotapolska.org.pl/szkola60/ 
  4. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie https://pol.org.pl/audycje-wybitni-polacy-iirp/
  5. Fundacja Wolność i Demokracja https://wid.org.pl/category/szerzymy-polska-oswiate/
  6. Centrum edukacyjne IPN: https://centrumedu.ipn.gov.pl/
  7. Centrum edukacyjne Ośrodka „Karta” https://karta.org.pl/edukacja
  8. Dom Spotkań z Historią https://dsh.waw.pl/
  9. Centrum „Kopernik” http://www.kopernik.org.pl/; https://www.youtube.com/watch?v=mg_pMAmJwkQ

 

  1. TVP i TVP Polonia
  1. TVP https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne
  2. TVP Polonia www.polonia.tvp.pl/44889617/polonia-dzieciom
  3. Ponadto programy dedykowane dla najmłodszych na Antenie TVP Polonia wraz z godzinami emisji:

Tytuł

Opis

Emisja (czas polski)

Słownik polsko@polski - talk - show prof. Jana Miodka

Program o poprawności i kulturze języka polskiego z udziałem prof. Jana Miodka. Profesor odpowiada na zagadnienia językowe uczestnikom programu oraz widzom za pośrednictwem skype'a.

sobota godz. 17.00 i 1.20

Zakochaj się w Polsce

 

 

Seria edukacyjno- podróżnicza promująca                 i popularyzująca Polskę w oparciu o jej potencjał historyczny, kulturowy i przyrodniczy.

niedziela godz. 1.20

Poniedziałek godz. 15.30

Przyrodnik na tropie

 

Program propaguje wiedzę o polskiej przyrodzie. Biolog oraz fotograf przyrody podpatruje z kamerą w naturalnym środowisku wybrane gatunki rodzimej fauny.

niedziela godz. 18.50

Baw się słowami

 

 

Program edukacyjny wspierający naukę języka polskiego dla dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym mieszkającymi poza Polską. Uczy poprzez zabawę̨ i muzykę. Elementy polskiej historii, geografii, kultury i obyczajowości.

poniedziałek – czwartek godz. 19.45 i 1.45

Czy wiesz, że…

 

Edukacyjny program dla dzieci, w którym robot Poldek przybliża znanych na świecie Polaków oraz najciekawsze polskie legendy. To również zestaw zagadek dla młodego widza.

niedziela godz. 19.15 piątek godz. 7.00

A to polski właśnie

 

Cykl skierowany do widzów z poziomu uczniów szkoły podstawowej. W audycji wyjaśniane jest znaczenie słów i najczęstsze błędy językowe poprzez odwoływanie się do wierszyków oraz przysłów. Wypowiedzi obrazują dziecięce rysunki.

środa godz. 7.05, 17.05, 1.20

Nela Mała Reporterka

 

Tytułowa Nela – w obecnej serii juz nastolatka - zwiedziła niemal cały świat. Teraz dzięki jej reportażom wszystkie dzieci mogą go poznać razem z nią przeżywając niesamowite przygody.

niedziela

godz. 19.25 środa godz. 17.10 i 01.30

Zwierzaki Czytaki

 

Edukacyjny program dla najmłodszych widzów. Tytułowe zwierzaki to Rysia – ruda kotka i Szymek – szop pracz. Mieszkają razem z Michałem, który często czyta im książki.

Poniedziałek godz. 6.45, 17.00 i 1.20

Figu Migu

 

Propozycja dla najmłodszych, której celem jest nauka języka migowego. Program poprzez muzykę i piosenki uczy dzieci języka migowego.

poniedziałek godz. 7.00, 17.15, 1.35

W krainie baśni

 

Edukacyjny cykl familijny utrzymany w konwencji widowiska teatralnego. Prezentacja baśni z  morałem, skłaniającym rodziców do rozmów z dziećmi oraz zabawy w teatr.

wtorek godz. 06.45, 17.00, 1.20

Zaczarowany świat

 

Cykl edukacyjny dla dzieci i młodzieży opowiadający o sztuce i muzyce.

czwartek godz. 6.50, 17.05, 1.25

Domisie

 

Edukacyjny program dla najmłodszych widzów, przez zabawę uczy o świecie roślin i zwierząt.

piątek godz. 17.00 i 1.20

 

{"register":{"columns":[]}}