W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rozpoczęcie, przebieg i zakończenie specjalizacji dla innych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia

Rozpoczęcie specjalizacji

Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się za pomocą teleinformatycznego Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK)  https://smk.ezdrowie.gov.pl

Uwaga! Aby wziąć udział w postępowaniu kwalifikacyjnym do rozpoczęcia specjalizacji należy mieć nadane uprawnienia do korzystania z SMK.

Postępowanie kwalifikacyjne:

Postępowanie kwalifikacyjne do odbycia szkolenia specjalizacyjnego dla osób w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia przeprowadza wojewoda dwa razy do roku w terminach:

  • od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca 
  • od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia


Liczba wolnych miejsc szkoleniowych w jednostkach uprawnionych do prowadzenia specjalizacji na terenie województwa pomorskiego, na aktualne postępowanie kwalifikacyjne określana i ogłaszana jest przez wojewodę za pomocą SMK, co najmniej 1 miesiąc przed rozpoczęciem postępowania.


Specjalizację w innych dziedzinach ochrony zdrowia w ramach kształcenia podyplomowego prowadzą podmioty posiadające akredytację udzieloną przez dyrektora CMKP.

Lista jednostek szkolących publikowana i aktualizowana jest na stronie internetowej CMKP  www.cmkp.edu.pl oraz w SMK wraz z określeniem maksymalnej liczby miejsc szkoleniowych w zakresie danego szkolenia specjalizacyjnego dla osób mogących odbywać szkolenie specjalizacyjne, na okres 5 lat.


Osoba ubiegająca się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego może być w danym terminie dopuszczona do postępowania kwalifikacyjnego tylko w jednej dziedzinie ochrony zdrowia i tylko w jednym województwie.

Warunki jakie powinna spełnić osoba, która zamierza przystąpić do specjalizacji:

  • złożyć wniosek o rozpoczęcie specjalizacji w dziedzinie ochrony zdrowia do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na terenie którego zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne
  • posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny uzyskany po ukończeniu studiów na kierunku określonym w przepisach
  • zostać zakwalifikowana do odbycia szkolenia specjalizacyjnego w postępowaniu kwalifikacyjnym


Osoba składa za pomocą SMK wniosek o rozpoczęcie specjalizacji wraz z załącznikami w terminie: 

  • od dnia 30 kwietnia do dnia 31 maja na postępowanie kwalifikacyjne od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca
  • od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia na postępowanie kwalifikacyjne od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia


Wymagane dokumenty:

  • wniosek o rozpoczęcie specjalizacji złożony za pomocą SMK
  • odwzorowanie cyfrowe dyplomu ukończenia studiów wyższych
  • odwzorowanie cyfrowe dokumentu potwierdzającego uzyskanie stopnia lub tytułu naukowego
  • odwzorowanie cyfrowe dokumentu potwierdzającego okres wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem szkolenia specjalizacyjnego
  • odwzorowanie cyfrowe zgody dyrektora CMKP na odbywanie szkolenia specjalizacyjnego - w przypadku osoby, o której mowa art.8 ust.2 pkt 1 ustawy 


Wojewoda potwierdza elektronicznie zapisanie zgłoszonych we wniosku danych.

Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:

  • ocenę formalną wniosku
  • postępowanie konkursowe w przypadku, gdy liczba wnioskujących przekroczy liczbę wolnych miejsc szkoleniowych


W postępowaniu konkursowym przyznaje się punkty za:

  • okres wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie ochrony zdrowia - 1 punkt za każdy rok wykonywania tych czynności, maksymalnie 10 punktów
  • posiadanie:
    • stopnia naukowego - 2 punkty
    • tytułu naukowego - 5 punktów
  • autorstwo albo współautorstwo jednej publikacji - 0,5 punktu, maksymalnie 5 punktów


W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe uzyska identyczny wynik w postępowaniu konkursowym, uwzględnia się wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych.

W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe uzyska identyczny wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych, uwzględnia się średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku, ze wskazaniem skali ocen jaka obowiązywała na uczelni.

W przypadku uzyskania identycznych wyników, wojewoda za pomocą SMK wzywa niezwłocznie kandydatów do dostarczenia dokumentu albo jego odwzorowania cyfrowego, poświadczającego średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku.

Do odbywania szkolenia specjalizacyjnego kwalifikuje się osoby, w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc przyznanych na dane postępowanie kwalifikacyjne w danej dziedzinie w danym województwie, w kolejności od najwyższego wyniku uzyskanego w postępowaniu konkursowym.

O wyniku postępowania kwalifikacyjnego wojewoda zawiadamia osobę za pomocą SMK w dniu 1 lipca lub 16 stycznia.

Weryfikacja postępowania kwalifikacyjnego:

Osoba, która nie została zakwalifikowana do odbycia szkolenia specjalizacyjnego, może zwrócić się do wojewody o weryfikację postępowania kwalifikacyjnego w terminie 7 dni od dnia przekazania zawiadomienia o wyniku postępowania kwalifikacyjnego w SMK. 

O rozstrzygnięciu sprawy wojewoda zawiadamia niezwłocznie osobę, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, za pomocą SMK.


Rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego:

Osobie zakwalifikowanej do odbywania szkolenia specjalizacyjnego wojewoda tworzy w SMK elektroniczną kartę przebiegu szkolenia specjalizacyjnego prowadzoną w SMK (EKS) z określoną planowaną datą rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego. 

Osoba rozpoczyna szkolenie specjalizacyjne w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty określonej w EKS, jako planowana data rozpoczęcia szkolenia. Kierownik specjalizacji potwierdza faktyczną datę rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w EKS.

EKS z wymaganymi wpisami stanowi dowód odbycia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z jego programem.

W tym samym czasie można odbywać tylko jedno szkolenie specjalizacyjne.

Szkolenie specjalizacyjne jest jednostopniowe.

Przebieg specjalizacji

Osoba odbywająca specjalizację w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia  odbywa szkolenie specjalizacyjne w wymiarze godzin określonym w programie specjalizacji dla danej dziedziny.

Program specjalizacji:

Osoba odbywa szkolenie specjalizacyjne według programu specjalizacji lub uzupełniającego programu specjalizacji (po specjalizacji I stopnia), zatwierdzonego przez Ministra Zdrowia, publikowanego na stronie internetowej CMKP www.cmkp.edu.pl oraz w SMK.

Staże kierunkowe i kursy specjalizacyjne objęte programem specjalizacji prowadzą jednostki szkolące, które uzyskały akredytację. Lista staży kierunkowych i kursów specjalizacyjnych publikowana jest na stronie CMKP www.cmkp.edu.pl i w SMK.


Kierownik specjalizacji:

Specjalizację odbywa się pod nadzorem kierownika specjalizacji, który jest odpowiedzialny za ustalenie szczegółowych warunków przebiegu szkolenia specjalizacyjnego w sposób zapewniający realizację programu specjalizacji.

Kierownika specjalizacji powołuje i odwołuje, za jego zgodą kierownik jednostki szkolącej.

Kierownik specjalizacji może jednocześnie sprawować nadzór nad przebiegiem specjalizacji nie więcej niż 3 osób, a w uzasadnionych przypadkach, za zgodą konsultanta krajowego - nie więcej niż 4 osób.

Kierownik specjalizacji dokonuje potwierdzenia w EKS ukończenia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji w terminie 14 dni od dnia ukończenia szkolenia specjalizacyjnego.


Przedłużenie specjalizacji:

1. dla specjalizacji rozpoczętych wg dotychczasowych przepisów (do dnia 02.07.2016 r.)

  • czas trwania specjalizacji określony programem specjalizacji może być przedłużony na uzasadniony wniosek osoby odbywającej specjalizację, o okres nie dłuższy niż 24 miesiące
  • czas trwania specjalizacji przedłuża kierownik jednostki szkolącej, po uzyskaniu zgody kierownika specjalizacji 


2. dla specjalizacji rozpoczętych wg nowych przepisów (od dnia 21.03.2017 r.)

  • ustawodawca nie przewidział możliwości przedłużenia specjalizacji

Skrócenie specjalizacji:

1. dla specjalizacji rozpoczętych wg dotychczasowych przepisów (do dnia 02.07.2016 r.)

  • czas trwania specjalizacji określony programem specjalizacji może być skrócony na uzasadniony wniosek osoby odbywającej specjalizację, o okres nie dłuższy niż  6 miesięcy, pod warunkiem pełnego zrealizowania programu specjalizacji
  • czas trwania specjalizacji skraca kierownik jednostki szkolącej, po uzyskaniu zgody kierownika specjalizacji 


2. dla specjalizacji rozpoczętych wg nowych przepisów (od dnia 21.03.2017 r.)

  • osoba odbywająca szkolenie specjalizacyjne może wystąpić do dyrektora CMKP z wnioskiem o uznanie za równoważne ze zrealizowaniem części programu szkolenia specjalizacyjnego kursów lub staży odbytych w kraju lub za granicą w podmiotach prowadzących szkolenie specjalizacyjne i obniżenie wymiaru godzin szkolenia specjalizacyjnego, jeżeli okres od dnia ukończenia kursu albo stażu do dnia złożenia tego wniosku nie jest dłuższy niż 5 lat

Zmiana miejsca odbywania specjalizacji:

Jeżeli jednostka szkoląca ulegnie likwidacji albo z innych powodów zaprzestaje prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego albo utraci akredytację, wojewoda w porozumieniu z kierownikiem specjalizacji i kierownikiem innej jednostki szkolącej wskazuje miejsce i termin kontynuowania szkolenia specjalizacyjnego.

W szczególnie uzasadnionym przypadku wojewoda może, na wniosek osoby odbywającej szkolenie specjalizacyjne, skierować ją do innej jednostki szkolącej posiadającej akredytację oraz wolne miejsce szkoleniowe.

Jeżeli jednostka szkoląca znajduje się na obszarze innego województwa, zmiana miejsca szkolenia specjalizacyjnego następuje po wyrażeniu zgody przez właściwego wojewodę oraz właściwego konsultanta wojewódzkiego województwa, na którego obszarze osoba ma kontynuować odbywanie tego szkolenia.


Skreślenie z rejestru:

1. dla specjalizacji rozpoczętych wg dotychczasowych przepisów (do dnia 02.07.2016 r.)

PUW w Gdańsku skreśla osobę odbywającą specjalizację z rejestru w przypadku:

  • niepodjęcia przez osobę specjalizacji w okresie 1 miesiąca od dnia wskazanego jako termin rozpoczęcia specjalizacji w karcie specjalizacji
  • upływu czasu, w którym osoba zobowiązana była ukończyć specjalizację
  • wniosku kierownika specjalizacji po uzyskaniu opinii konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie, jeżeli osoba nie realizuje lub nie może realizować programu specjalizacji
  • wniosku o skreślenie z rejestru, złożonego przez osobę odbywającą specjalizację


PUW w Gdańsku o skreśleniu niezwłocznie powiadamia osobę odbywającą specjalizację za pośrednictwem kierownika jednostki szkolącej.

Osoba, która została skreślona z rejestru może wystąpić w ciągu 14 dni od uzyskania informacji o skreśleniu z rejestru do PUW w Gdańsku z uzasadnionym wnioskiem o przywrócenie możliwości kontynuowania specjalizacji.


2. dla specjalizacji rozpoczętych wg nowych przepisów (od dnia 21.03.2017 r.)

Wojewoda wydaje decyzję o skreśleniu z rejestru osoby odbywającej szkolenie specjalizacyjne na obszarze danego województwa w przypadku:

  • nierozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w terminie 3 miesięcy od daty określonej w EKS, jako planowana data rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego
  • zaprzestania odbywania szkolenia specjalizacyjnego
  • niezrealizowania programu szkolenia specjalizacyjnego, po otrzymaniu zawiadomienia kierownika specjalizacji i po uzyskaniu opinii konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie
  • wniosku osoby odbywającej szkolenie specjalizacyjne

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w danej dziedzinie (PESoz)

W dniu 21.03.2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2017 r. poz. 599) na podstawie, której ulegają zmianie zasady przystępowania do PESoz.

Wszystkie osoby przystępujące do PESoz przed złożeniem wniosku do CEM o przystąpienie do PESoz zakładają konto w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) na stronie https://smk.ezdrowie.gov.pl.

Kolejną czynnością jest potwierdzenie tożsamości osoby w SMK, którego dokonuje się na podstawie wniosku o modyfikację uprawnień:

  • opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub
  • potwierdzonego przez wojewodę na podstawie przedstawionych dokumentów:
    • wygenerowanego za pomocą SMK, wydrukowanego i podpisanego wniosku o nadanie uprawnień (w wersji papierowej)
    • dokumentu tożsamości
    • dyplomu ukończenia uczelni wyższej

 
Szczegółowe informacje dotyczące PESoz znajdują się na na stronie www.cem.edu.pl 

 

Terminy składania dokumentów:

Osoby, które dotąd nie zostały dopuszczone do PESoz:

składają do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku za pomocą SMK wniosek o potwierdzenie ukończenia szkolenia specjalizacyjnego wraz z kompletem dokumentów.

Wojewoda w ciągu 7 dni dokonuje weryfikacji formalnej odbycia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji, a następnie przekazuje dokumentację do właściwego ze względu na dziedzinę specjalizacji konsultanta krajowego, który w ciągu 14 dni dokonuje weryfikacji merytorycznej odbycia szkolenia. 

Wojewoda zawiadamia wnioskodawcę o rozstrzygnięciu za pomocą SMK.

O odmowie potwierdzenia zaliczenia szkolenia specjalizacyjnego wojewoda powiadamia wnioskodawcę również na piśmie.

Uwaga!
Procedura uzyskania potwierdzenia zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji może trwać ponad miesiąc, w związku z powyższym termin ten należy uwzględnić przed planowanym złożeniem wniosku o przystąpienie do PESoz. 

Terminy składania wniosku o przystąpienie do PESoz do CEM w Łodzi do dnia:

  • 15 stycznia - na sesję wiosenną w terminie od 2 maja do 15 czerwca
  • 15 lipca - na sesję jesienną w terminie od 2 listopada do 15 grudnia

Wykaz podstawowych dokumentów:

 

  1. Wniosek o potwierdzenie ukończenia szkolenia specjalizacyjnego (wydrukowany z SMK).
  2. Karta specjalizacji z:
    • potwierdzeniem przebiegu szkolenia teoretycznego
    • potwierdzeniem przebiegu staży kierunkowych
    • opinią dotyczącą przebiegu specjalizacji potwierdzoną przez kierownika specjalizacji
    • zaliczeniem specjalizacji przez kierownika specjalizacji
  3. Zaświadczenia o ukończonych kursach wymaganych programem specjalizacji.
  4. Dokumentacja potwierdzająca wykonanie obowiązku samokształcenia zgodnie z obowiązującym daną osobę programem specjalizacji.
  5. Kserokopia dyplomu ukończenia szkoły wyższej potwierdzona za zgodność z oryginałem (przez szkołę wyższą, która wydała dyplom lub notariusza).
  6. Potwierdzenie wykazania się znajomością języka obcego w sposób określony w programie specjalizacji.
  7. Praca poglądowa lub praca oryginalna (podpisana przez kierownika specjalizacji).
  8. Dokumentacja dodatkowa: 
    • psychologia kliniczna studium przypadku wybranego z praktyki klinicznej - 1 egz. (podpisana przez kierownika specjalizacji).

Od sesji jesiennej 2019 nastąpi zmiana formy egzaminu praktycznego PESoz - proszę zapoznać się z komunikatem konsultanta krajowego w zakładce komunikaty.

Uwaga!
Powyższa lista zawiera jedynie wykaz podstawowych dokumentów, jakie są wymagane do PESoz. W przypadku, gdy programy specjalizacji określają dodatkowe wymogi muszą być one spełnione.

Dokumenty należy składać w białej wiązanej teczce.


Osoby, które były już dopuszczone do PESoz

po założeniu konta w SMK, składają za jego pomocą wniosek o przystąpienie do PESoz do CEM w Łodzi w terminie do dnia:

  • 15 stycznia - na sesję wiosenną w terminie od 2 maja do 15 czerwca
  • 15 lipca - na sesję jesienną w terminie od 2 listopada do 15 grudnia

Akty prawne

  • Ustawa z dnia 9 lutego 2023 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. 2023 poz. 506 z późn. zm.) 
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. 2023 poz. 1771 z późn. zm.)

Materiały

Druk zmiany danych przebiegu specjalizacji - inne dziedziny
Druk zmiany danych przebiegu specjalizacji - inne dziedziny.doc 0.03MB
Psychologia kliniczna - wniosek o zmianę miejsca odbywania specjalizacji
Psychologia kliniczna wniosek o zmianę miejsca odbywania specjalizacji.doc 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}