W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości wśród polskiej diaspory w Taszkencie

10.11.2021

Z udziałem Radosław Gruka, Ambasadora w Uzbekistanie odbyły się w Taszkencie polonijne obchody Narodowego Dnia Niepodległości.

Obchody 11 listopada w Taszkencie-Dumni z Polski

Hasłem przewodnim tegorocznego świętowania było: Dumni z Polski. Stowarzyszenie Świetlica Polska na czele z Prezesem Olegiem Skurydinem zorganizowało cykl imprez poświęconych świętowaniu 11 listopada i jednocześnie uczczeniu 80 rocznicy formowania się Armii Andersa, która nierozłącznie związana jest z Uzbekistanem. 
Część artystyczną wypełniły utwory w wykonaniu Denisa Sotnikowa i Anny Archipowej. Młodzież wzięła udział w Turnieju Miś Wojtek rozegranego na bazie gry przygotowanej przez #InstytutPamięciNarodowej, dorośli układali puzzle ukazujące portret gen. Władysława Andersa, który specjalnie na tę okazję przygotowała Marina Cariewa.
Nagrody zwycięzcom konkursów wręczali: Radosław Gruk- Ambasador RP w Uzbekistanie, Mariusz Szydłowski- Wicekonsul RP w Taszkencie, Agnieszka Marczak-odpowiedzialna za kulturę i promocję w Ambasadzie RP. 
Pomysłodawczynią cyklu wydarzeń i nieocenionym wsparciem była Agnieszka Mikulec, nauczycielka jęz. polskiego skierowana przez ORPEG do Uzbekistanu.
Zwieńczeniem świątecznych spotkań były projekcie filmu "Pod jednym niebem" Aliaskara Fatkhullina. Reżyser zaprezentował elementy polskości związane z Uzbekistanem. 
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowanemu  #KancelariaPrezesaRadyMinistrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021 przy wsparciu Ambasady RP w Uzbekistanie i Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Uzbekistanie.

Zdjęcia: Daniel Sditanov
 

Zdjęcia (34)

{"register":{"columns":[]}}