W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-2020 - Kolejny etap złagodzenia kwarantanny

05.09.2020

Republikańska komisja ds. walki z koronawirusem ogłosiła kolejny etap załagodzenia kwarantanny od dnia 5 września 2020 roku w związku z polepszeniem się sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Komunikat

Zgodnie z decyzją komisji, od 5 września zostaną otwarte lokale gastronomiczne z obowiązkiem zachowanie wszelkich zasad sanitarnych. Imprezy masowe wciąż są zabronione. Kina i teatry wznawiają pracę pod warunkiem przestrzegania wymagań sanitarnych odnośnie pomieszczeń (posiadanie systemu cyrkulacji powietrza, sprzętu do odkażania oraz rozmieszczenie widzów z zasłoniętymi ustami i nosem z zachowaniem dystansu społecznego). Wznawia się działalność parków rozrywki również z zachowaniem wszystkich standardów sanitarnych.

Zezwolono również na przeprowadzenie nabożeństw zbiorowych w instytucjach religijnych (nabożeństwa w piątek, sobotę i niedzielę). Przewoź osób taksówkami zbiorowymi (marszrutkami) również jest dozwolony.

W mocy pozostają ograniczenia związane z zachowaniem dystansu społecznego oraz noszenie maseczek, jak również samoizolacja osób powyżej 65 roku życia. Działalność klubów nocnych, dyskotek, spa, salonów masażu, szisza barów i klubów gier komputerowych pozostaje zakazana. Przeprowadzenie wesele i imprez rodzinnych jest dozwolone z udziałem maksymalnie 30 osób.

Od 14 września otwierają się szkoły. Proces edukacyjny w szkołach będzie zorganizowany zarówno w formie tradycyjnej, jak i zdalnej. Uczniowi będą mogli wybrać tok studiów zgodnie z decyzją swoich rodziców.

Zajęcia dla studentów powyżej 1 roku studiów w wyższych uczelniach zaczęły się 3 września i odbywają się w formie zdalnej. Dla studentów pierwszego roku zajęcia zaczną się na początku października w związku z opóźnieniem egzaminów wstępnych przeprowadzanych na początku września.  W przypadku złagodzenia pandemii koronawirusa w październiku możliwy jest powrót do tradycyjnej formy edukacji.

Władze Repliki Uzbekistanu podjęły decyzję o automatycznym przedłużeniu do dnia 1 listopada 2020 roku wiz wjazdowych dla obywateli państw obcych, którzy z powodu wprowadzonych ograniczeń  nie mają możliwości opuszczenia terytorium republiki. Przedłużenie pobytu dotyczy również osób, które wjechały na terytorium Uzbekistanu w ruchu bezwizowym.

Należy podkreślić, iż władze nie odstąpiły od wymogu kwarantanny po przyjeździe do Uzbekistanu. Wymagana jest 14 dniowa kwarantanna domowa dla dyplomatów, kwarantanna w specjalnych ośrodkach dla przyjeżdzających z krajów szczególnie dotkniętych wirusem (m.in. Rosja, Białoruś itd.) i kwarantanna domowa z krajów tzw. żółtej strefy (kraje UE).

 

W przypadku pojawienia się symptomów choroby należy niezwłocznie skontaktować się z  Republikańskim Centrum Państwowego Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego Ministerstwa Zdrowia Republiki Uzbekistanu

Adres: Taszkent; Rejon Czilanzarski; ul. Bunedkor 46; Stadion „Bunedkor”

+ 998 71  2765928

+ 998 71  2761781

+ 998 71  2763266