W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Małżonkowie i dzieci obywateli państw UE

Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy dla CZŁONKÓW RODZINY OBYWATELA UNII EUROPEJSKIEJ (UE)

Procedura dotyczy cudzoziemców, którzy podróżują do państwa członkowskiego będącego innym państwem członkowskim UE niż państwo, którego obywatelstwo posiada członek jego rodziny - obywatel UE, lub przebywają już w tym państwie. Rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy w tym przypadku nie podlega opłacie konsularnej.

1. Obywatelem UE jest obywatel państwa członkowskiego UE, obywatel państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Norwegia, Islandia, Liechtenstein), obywatel Konfederacji Szwajcarskiej.

2. Członkami rodziny obywatela UE są:

  • współmałżonek,
  •  partner, z którym obywatel UE zawarł zarejestrowany związek partnerski, na podstawie ustawodawstwa danego państwa członkowskiego, jeżeli ustawodawstwo przyjmującego państwa członkowskiego uznaje równoważność między zarejestrowanym związkiem partnerskim a małżeństwem,
  •  dziecko do dwudziestego pierwszego roku życia pozostające na utrzymaniu obywatela UE lub jego współmałżonka lub partnera,
  •  rodzice pozostający na utrzymaniu obywatela UE lub jego współmałżonka lub partnera.

3. Odmawia się wydania wizy, gdy:

  • wjazd osoby wnioskującej następuje w okresie obowiązywania wpisu dotyczącego tej osoby w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany lub
  •  pobyt tej osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub zdrowia publicznego.
  •  odmowa wydania wizy przez konsula następuje w drodze decyzji. Od decyzji o odmowie wydania wizy przysługuje odwołanie do Ministra Spraw Zagranicznych.

 Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy

1. wniosek wizowy zarejestrowany w systemie e-konsulat. Po wypełnieniu i zarejestrowaniu wniosek należy wydrukować i złożyć razem z innymi dokumentami podczas aplikowania o wizę. Adres strony internetowej, gdzie należy dokonać rejestracji ankiety wizowej:

 https://secure.e-konsulat.gov.pl/

2. dwie aktualne kolorowe fotografie (jedna z nich przyklejona na wniosek wizowy) o wymiarze 3,5cmx4,5cm

3. paszport oraz kserokopia pierwszej strony paszportu

4. akt stanu cywilnego, potwierdzający, że osoba jest członkiem rodziny obywatela UE, zgodnie z powyższymi zasadami

5. dokument potwierdzający fakt towarzyszenia obywatelowi UE lub dołączania do niego (np. pisemne oświadczenie obywatela UE).

  • W przypadku wyjazdu osoby niepełnoletniej należy dodatkowo dostarczyć: oryginał i kopię aktu urodzenia, oryginał i kopię potwierdzonej notarialnie zgody rodziców na wydanie wizy oraz na wyjazd na określony czas, a także kserokopię dokumentów rodziców (paszport lub karta ID).
  • Podczas składania aplikacji na wizę Schengen typu C, niezbędne jest osobiste stawiennictwo i złożenie odcisków linii papilarnych. Podczas aplikowania o wizę krajową typu D odciski palców nie są pobierane.
  • Za rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy dla członków rodziny krajów UE (według definicji podanej w akapicie 2) opłata konsularna nie jest pobierana.

  Wnioski wizowe nie zarejestrowane w systemie e-konsulat lub zawierające błędy w rubrykach (imię, nazwisko, data urodzenia) nie będą przyjmowane.

***

Osoba wnioskująca o wizę może zostać zaproszona przez konsula na rozmowę.

***

Termin rozpatrzenia wniosku wizowego wynosi 2 tygodnie. W przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowej procedury sprawdzającej, termin może zostać wydłużony do 30 dni.

***

Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium RP. Decyzję o przekroczeniu granicy każdorazowo podejmuje Straż Graniczna.

***

Wniosek o wydanie wizy Schengen (typ C) może zostać złożony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą planowanej podróży.

{"register":{"columns":[]}}