W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Staże, wolontariat europejski, badania naukowe (wiza krajowa -D)

Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy dla osób wyjeżdżajacych w celu: prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, odbyciu stażu lub udziału w programie wolontariatu europejskiego (wiza krajowa – D)

1. wniosek wizowy zarejestrowany w systemie e-konsulat. Po wypełnieniu i zarejestrowaniu wniosek należy wydrukować i złożyć razem z innymi dokumentami podczas aplikowania o wizę. Adres strony internetowej, gdzie należy dokonać rejestracji ankiety wizowej:

https://e-konsulat.gov.pl/

2. dwie aktualne kolorowe fotografie (jedna z nich przyklejona na wniosek wizowy) o wymiarze 3,5cmx4,5cm

3. paszport oraz kserokopia pierwszej strony paszportu, a także kserokopia poprzednich wiz

4. ubezpieczenie medyczne ważne przez cały okres wnioskowanej wizy na terytorium Polski, pokrywające wydatki na kwotę nie mniejszą niż 30 000 euro oraz kserokopia ubezpieczenia.

5. wyciąg z konta bankowego, za ostatnie 3 miesiące, (w przypadku, jeżeli koszty pobytu oraz nauki opłaca jeden z rodziców albo osoba trzecia, - zaświadczenie z miejsca pracy tej osoby, wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące, poświadczone przez notariusza oświadczenie tej osoby o pokryciu kosztów)

6. potwierdzenie rezerwacji biletu na przejazd w obie strony.

 

Dodatkowo cudzoziemcy przedkładają dokumenty wskazane poniżej w zależności od celu.

 

Cudzoziemiec ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „naukowiec” (D13), aby uzasadnić cel podróży przedkłada:

  • Umowę o przyjęciu cudzoziemca w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych zawartą z jednostką naukową mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia lub inną umowę cywilną prawną. Umowa taka określa:
  1. tytuł lub cel badań naukowych lub prac rozwojowych lub ich przedmiot,
  2. zobowiązanie naukowca do uczestniczenia w prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych,
  3. zobowiązanie jednostki naukowej do zapewnienia naukowcowi warunków do zrealizowania jego zobowiązania,
  4. datę rozpoczęcia i zakończenia lub szacowany czas trwania badań naukowych lub prac rozwojowych,
  5. wynagrodzenie naukowca oraz inne warunki jego pracy,
  6. informację na temat planowanych badań naukowych lub prac rozwojowych na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
  • Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, albo przedstawi dokumenty potwierdzające posiadanie tych środków.
  • Pisemne oświadczenie jednostki naukowej, w którym zobowiązuje się ona do zwrotu kosztów wydania i wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, pokrytych z budżetu państwa przed upływem 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia umowy o przyjęciu cudzoziemca, jeżeli przesłanką wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu jest jego nielegalny pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

 

Cudzoziemiec ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „stażysta” (D13a), aby uzasadnić cel podróży przedkłada:

  • Dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych w ciągu 2 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku lub dokument potwierdzający odbywanie poza granicami Unii Europejskiej studiów wyższych.
  • Dokument potwierdzający, że ma zapewnione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania.
  • Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkana albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów odbywania stażu.
  • Pisemne oświadczenie organizatora stażu, w którym zobowiązuje się on do poniesienia kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.
  • Umowę zawartą w formie pisemnej z organizatorem stażu na podstawie której będzie odbywał staż. Umowa ta określa:
  1. Opis programu stażu, zawierający informacje o jego celu edukacyjnym lub składnikach edukacyjnych, szkoleniu teoretycznym i praktycznym, stanowisku, na którym będzie odbywać się staż, języku, w którym będzie odbywał się staż, poziomie biegłości językowej niezbędnej do odbywania stażu, zakresie i rodzaju wykonywanych zadań, zakresie wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego, przewidzianych do nabycia w wyniku realizacji stażu.
  2. Czas trwania stażu.
  3. Warunki odbywania i nadzorowania stażu, w tym określenie miejsca wykonywania stażu oraz wyznaczenia opiekuna stażysty.
  4. Godziny odbywania stażu.
  5. Prawa i obowiązki stron dotyczące (pokrywania kosztów odbywania stażu, niezbędnych badań lekarskich, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, dni wolnych oraz warunków rozwiązania umowy).
  6. Sposób potwierdzenia zdobytej wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego.
  • Ponadto staż ma być adekwatny do dziedziny i poziomu ukończonych lub odbywanych studiów.
  • Informację, że cudzoziemiec ukończył kurs języka polskiego lub innego języka, w którym odbywa się staż, lub odbywa taki kurs, na poziomie biegłości językowej niezbędnym do odbywania stażu.

Wizę krajową w celu odbycia stażu wydaje się na okres niezbędny do realizacji umowy, na podstawie której cudzoziemiec będzie odbywał staż, nie dłuższy niż 6 miesięcy.

 

Cudzoziemiec ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „wolontariusz” (D13b), aby uzasadnić cel podróży przedkłada:

  • Dokument potwierdzający, że ma zapewnione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania.
  • Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd.
  • Umowę zawartą z jednostką organizacyjną, na rzecz której cudzoziemiec ma wykonywać świadczenia jako wolontariusz. Umowa ta określa:
  1. Opis trwania wolontariatu
  2. Czas trwania wolontariatu
  3. Warunki odbywania i nadzorowania wolontariatu
  4. Godziny wykonywania świadczeń
  5. Środki na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania cudzoziemca i minimalną kwotę kieszonkowego otrzymywanego przez cudzoziemca
  6. Szkolenia cudzoziemca, które są niezbędne do wykonywania świadczeń.

 

  • W przypadku wyjazdu osoby niepełnoletniej należy dodatkowo dostarczyć: oryginał i kopię aktu urodzenia, oryginał i kopię potwierdzonej notarialnie zgody rodziców na wydanie wizy oraz na wyjazd na określony czas, a także kserokopię dokumentów rodziców (paszport lub karta ID). Wniosek o wydanie wizy podpisuje i składa jeden z rodziców.
  • Zgodnie z tabelą opłat konsularnych opłata konsularna za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 80 euro.

Wnioski wizowe nie zarejestrowane w systemie e-konsulat lub zawierające błędy w rubrykach (imię, nazwisko, data urodzenia ) nie będą przyjmowane. 

***

Osoba wnioskująca o wizę może zostać zaproszona przez konsula na rozmowę.

***

Złożenie wyżej wymienionych dokumentów nie gwarantuje wydania wizy. Konsul może wezwać osobę wnioskującą do złożenia dodatkowych dokumentów, które nie zostały wyszczególnione na powyższej liście.

***

Termin rozpatrzenia wniosku wizowego wynosi 2 tygodnie. W przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowej procedury sprawdzającej, termin może zostać wydłużony do 30 dni.

***

Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium RP. Decyzję o przekroczeniu granicy każdorazowo podejmuje Straż Graniczna.

***

Wniosek o wydanie wizy (typ D) może zostać złożony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą planowanej podróży.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że osoby składające wnioski o wydanie wizy krajowej, które złożyły wnioski niekompletne, mają prawo do uzupełnienia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o wydanie wizy w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

{"register":{"columns":[]}}