W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena jakości handlowej

Ocena jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych dokonywana jest na pisemny wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy. Polega ona na sprawdzeniu, czy artykuły rolno-spożywcze spełniają wymagania w zakresie jakości handlowej określone w przepisach o jakości handlowej oraz dodatkowe wymagania dotyczące tych artykułów, jeżeli ich spełnienie zostało zadeklarowane przez producenta. Przez zapis „deklarowane przez producenta” rozumie się informacje zawarte w oznakowaniu, cechy towaru określone w specyfikacji jakościowej, kontrakcie, ateście jakościowym lub innych dokumentach przedstawionych przez przedsiębiorcę w zakresie dotyczącym jakości handlowej.

Artykuły rolno-spożywcze przeznaczone do wywozu poza polski obszar celny mogą nie spełniać wymagań jakości handlowej określonych w ustawie, o ile spełniają wymagania kraju importera.

Przedsiębiorca przedkładający wniosek o ocenę jakości handlowej powinien:

  1. Przedstawić towar do oceny jakości handlowej w ilości zgodnej z wnioskiem, w miejscu umożliwiającym jej przeprowadzenie, w szczególności: zabezpieczając możliwości techniczne, wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy inspektora.
  2. Wykonać czynności przygotowawcze niezbędne do dokonania oceny jakości handlowej.
  3. Przedłożyć do wglądu dokumenty potwierdzające tożsamość towaru.
  4. Udzielić pomocy niezbędnej do dokonania oceny jakości handlowej.
  5. Przed wydaniem świadectwa jakości handlowej wnieść stosowne opłaty zgodnie z  rozporządzeniem ministra właściwego do spraw rynków rolnych.

W celu dokonania oceny mogą być przeprowadzone badania laboratoryjne.

Kto przeprowadza kontrolę

Ocenę jakości handlowej przeprowadza pracownik wojewódzkiego inspektoratu jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych po okazaniu legitymacji służbowej oraz imiennego okresowego upoważnienia.

Po dokonaniu oceny Wojewódzki Inspektor wydaje Świadectwo jakości handlowej. Wzór dokumentu określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2002 roku w sprawie wzoru świadectwa jakości handlowej.

Za dokonanie oceny oraz przeprowadzenie koniecznych do wykonania oceny badań i wystawienie świadectwa pobierane są opłaty zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2015 roku w sprawie stawek opłat za dojazd do miejsca oceny, czynności związane z dokonaniem oceny, badania laboratoryjne i wydawanie świadectw jakości handlowej oraz sposobu i terminu wnoszenia tych opłat.

W przypadku artykułów rolno-spożywczych przewożonych jednym środkiem transportu, w  jednej ładowni lub w jednym kontenerze opłatę pobiera się za jedno Świadectwo jakości handlowej oraz za jedną ocenę.

Formularz Wniosku o dokonanie oceny jakości handlowej artykułów rolno- spożywczych znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych: https://www.gov.pl/web/ijhars/wzory-dokumentow.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.10.2021 09:07 Ireneusz Chudzik
Pierwsza publikacja:
13.10.2021 08:15 Ireneusz Chudzik
{"register":{"columns":[]}}