Uwaga! Nowe zasady kontroli przedsiębiorców
Od początku tego roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców. Od tego momentu podstawą planowania kontroli w firmach są okresowe analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa oraz kategoria ryzyka przypisana przedsiębiorcom.
Analiza obejmować będzie identyfikację obszarów podmiotowych i przedmiotowych, w których ryzyko naruszenia przepisów będzie największe.
W oparciu o wyniki analizy zostaną określone zasady umożliwiające przypisanie przedsiębiorców do jednej z następujących kategorii ryzyka:
- niskie,
- średnie,
- wysokie.
Sposób przeprowadzenia analizy określać będzie organ kontroli lub organ nadrzędny.
Nowe zasady mają na celu stworzenie bardziej przejrzystego, przewidywalnego i mniej uciążliwego systemu kontroli, przy jednoczesnym utrzymaniu skuteczności nadzoru.
Dlatego na stronie internetowej naszego urzędu opublikowaliśmy informację o zasadach umożliwiających przypisanie przedsiębiorców do właściwej dla nich kategorii ryzyka, na podstawie dotychczasowej okresowej analizy. Mogą państwo zapoznać się z jej treścią w zakładce Co robimy: Prawo przedsiębiorców - Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Portal Gov.pl