W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii 2021

26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

Grafika z tekstem: Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii 2021 26 czerwca. W tle otwarta fiolka z tabletkami i męska ręka.

WHO podaje, że około 270 milionów ludzi (czyli około 5,5% światowej populacji w wieku 15–64 lata) używało środków psychoaktywnych w poprzednim roku, a około 35 milionów ludzi cierpi na zaburzenia związane z używaniem narkotyków. Szacuje się, że około 0,5 miliona zgonów rocznie jest związanych z używaniem narkotyków.

W Polsce, według raportu o stanie narkomanii wydanego w 2020 roku przygotowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii:

nie odnotowujemy dużej liczby zgonów spowodowanych bezpośrednio przedawkowaniem narkotyków. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku w Polsce zarejestrowano 199 zgonów, a w 2017 roku – 202 zgony, których przyczyną były narkotyki. Dane z 2018 roku pokazują, że ofiarami śmiertelnych przedawkowań w naszym kraju są przede wszystkim mężczyźni (69% przypadków).

Konsekwencje używania narkotyków

Narkotyki charakteryzują się możliwością wywoływania stanu przyzwyczajenia, a nawet przymusu ich dalszego stosowania. Różnego rodzaju substancje psychoaktywne, wykazując taki rodzaj działania, że osobie zażywającej sprawia ono przyjemność i poprawia samopoczucie – niosą ryzyko powstawania zależności psychicznej. Będzie się ona wyrażać regularną chęcią przeżywania różnych sytuacji pod wpływem narkotyku.

(źródło: Antynarkotykowa poradnia internetowa)

Dlaczego uzależniamy się od narkotyków?

Zastanawiając się nad przyczynami sięgania po narkotyki widzimy, że czymś innym będą powody eksperymentów z narkotykami, a czymś innym przyczyny, dla których osoba, która sięgnęła po narkotyk, uzależnia się od niego. Możemy też założyć, że w tym ostatnim przypadku o uzależnieniu zdecyduje zarówno psychofizyczna konstrukcja jednostki, jak i właściwości konkretnej substancji.

O tym, czy ktoś uzależni się od narkotyków nie zadecyduje tylko incydentalny z nimi kontakt. Cały szereg czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych będzie wpływać na relacje pomiędzy narkotykiem a jednostką.

(źródło: Antynarkotykowa poradnia internetowa)

Profilaktyka – działania WSSE w Łodzi

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi prowadzi kampanię edukacyjną pod nazwą „Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie” skierowaną do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych województwa łódzkiego oraz ich rodziców i opiekunów. Program stawia sobie za cel zapobieganie używaniu środków psychoaktywnych oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań zdrowotnych wśród młodzieży województwa łódzkiego.

WSSE w Łodzi bierze także udział w programie edukacyjnym dla młodzieży z zakresu uzależnień „ARS, czyli jak dbać o miłość?”

Telefon zaufania i przydatne strony

Telefon zaufania Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii: 800 199 990, czynny codziennie w godz. 16–21.

Strona internetowa Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii

Antynarkotykowa poradnia internetowa

Strona internetowa Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii