W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ograniczenia dotyczące tuszów do tatuażu i makijażu permanentnego

07.01.2022

Tatuowana ręka przez tatuażystę

Tatuaże stanowią popularną formę ozdabiania ciała — ma je co najmniej 12% Europejczyków. W grupie wiekowej 18–35 lat tatuaż może mieć nawet dwa razy więcej osób.
Zagrożenia zdrowotne związane z używaniem zabrudzonych igieł do wstrzykiwania tuszu były badane od dłuższego czasu. Obecnie analizie poddano problemy związane z substancjami chemicznymi (tuszem), a ryzyko zostało ujęte w przepisach na poziomie Unii Europejskiej (UE).


By chronić obywateli UE, od 4 stycznia 2022 r. na mocy rozporządzenia w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) ograniczono stosowanie tysięcy niebezpiecznych chemikaliów używanych w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego. Ograniczenie to ma na celu osiągnięcie zharmonizowanego wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego i swobodnego przepływu towarów w UE oraz zapewnienie, że obywatele UE są jednakowo chronieni, niezależnie od kraju, w którym wykonują tatuaż oraz od tego, czy tusz jest wytwarzany w UE, czy importowany.


Tusze do tatuażu i makijażu permanentnego są mieszaniną kilku związków chemicznych. Wprowadzone ograniczenie dotyczy chemikaliów powodujących nowotwory lub mutacje genetyczne i chemikaliów działających szkodliwie na rozrodczość, a także m.in substancji działających uczulająco bądź drażniąco na skórę. Celem tego działania nie jest zakazanie tatuowania się, ale sprawienie, by stosowane do tatuowania i wykonywania makijażu permanentnego barwniki były bezpieczniejsze. Chemikalia stosowane w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego mogą pozostawać w organizmie przez całe życie, przedostawać się do organizmów wewnętrznych, a także istnieje możliwość długotrwałego narażenia na potencjalnie szkodliwe składniki.


Dzięki wprowadzeniu tego ograniczenia przewlekłe reakcje alergiczne i inne reakcje zapalne skóry z powodu tatuaży i makijażu permanentnego być może będą występowały z mniejszą częstością. Może także zmniejszyć się częstość występowania poważniejszych działań - takich jak nowotwory, uszkodzenia DNA lub układu rozrodczego - potencjalnie wynikających z działania związków chemicznych stosowanych w tuszach.


Nowe ograniczenie wymaga również, aby mieszaniny przeznaczone do tatuowania i wykonywania makijażu permanentnego miały specjalne oznakowanie („Mieszanina przeznaczona do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym”) wraz z dodatkowymi ostrzeżeniami, jeżeli to konieczne oraz posiadały na etykiecie wykaz składników. Klient ma prawo zażądać pokazania etykiety stosowanego produktu.


Więcej szczegółowych informacji dostępnych na stronach Europejskiej Agencji Chemikaliów:
https://chemicalsinourlife.echa.europa.eu/pl/trending

{"register":{"columns":[]}}