W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pytania i odpowiedzi

Jak wykonać badania do celów sanitarno-epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella)?

Aby wykonać badania należy pobrać trzy próbki kału z trzech kolejnych, następujących po sobie dni, na wymazówki z podłożem transportowym (zgodnie z „Instrukcją pobrania i transportu próbek do badań na nosicielstwo”).

Wymazówki do poboru  prób można zakupić w aptece lub w laboratorium. Zakup w laboratorium jest możliwy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:00.

Pobrane próbki należy opisać (imię, nazwisko, data pobrania) i przechowywać w lodówce do momentu dostarczenia do laboratorium. Wszystkie trzy próbki należy dostarczyć razem, osobiście lub przez osobę z pisemnym upoważnieniem do zlecenia badań (złożenia próbek) i odbioru wyników.

Nie ma potrzeby umawiania się na konkretny termin. Materiał przyjmujemy w Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii WSSE w Poznaniu na ul. Nowowiejskiego 60 od poniedziałku do czwartku od 7:30 do 13:00. W piątki próbek do wymienionych badań nie przyjmujemy.

„Zlecenie na badanie” dostępne jest w laboratorium lub na stronie internetowej.

Koszt badania wynosi 150 zł, płatne w chwili zlecania badań (możliwość opłaty kartą).

W przypadku badania osób prywatnych skierowanie nie jest potrzebne.

Oczekiwanie na wyniki wynosi do 7 dni. Sprawozdanie z badań można odebrać poprzez platformę internetową do odbioru wyników na podstawie daty urodzenia lub numeru PESEL i otrzymanego kodu kreskowego. Możliwy również odbiór osobisty lub przez osobę z pisemnym upoważnieniem. Po otrzymaniu wyniku należy zgłosić się do lekarza medycyny pracy w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych. Druk książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych nie jest wymagany.

 

Gdzie mogę zakupić wymazówki z podłożem transportowym do poboru prób do celów sanitarno-epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella)?

Wymazówki z podłożem transportowym można zakupić w aptece lub w laboratorium. Zakup w laboratorium jest możliwy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:00. Próby w tzw. kałówkach (pojemniczek z łopatką) nie są przyjmowane.

Ile prób należy pobrać na badania do celów sanitarno-epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella)?

Należy pobrać trzy próbki kału z trzech kolejnych, następujących po sobie dni, na wymazówki z podłożem transportowym (zgodnie z „Instrukcją pobrania i transportu próbek do badań na nosicielstwo”). Pobrane próbki należy opisać (imię, nazwisko, data pobrania) i przechowywać w lodówce do momentu dostarczenia do laboratorium. Wszystkie trzy próbki należy dostarczyć razem.

Gdzie przyjmowane są próby do badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella) i czy trzeba umawiać się na konkretny termin?

Nie ma potrzeby umawiania się na konkretny termin. Próby przyjmujemy w Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii WSSE w Poznaniu na ul. Nowowiejskiego 60 od poniedziałku do czwartku od 7:30 do 13:00. W piątki próbki do badań na nosicielstwo nie są przyjmowane.

Jaki jest koszt badania do celów sanitarno-epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella)?

Koszt badania wynosi 150 zł, płatne w chwili zlecania badań (możliwość opłaty kartą).

Czy aby wykonać badania do celów sanitarno-epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella) potrzebne jest skierowanie?

Na badania nie jest potrzebne skierowanie. Jest to badanie odpłatne. Skierowanie na badanie niezbędne jest tylko w przypadku uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Skierowanie takie wystawia szkoła/uczelnia.

Jak długo czeka się na wynik badania do celów sanitarno-epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella) i jak można go odebrać?

Czas oczekiwania na wyniki wynosi do 7 dni. Wynik można odebrać online poprzez stronę internetową WSSE w Poznaniu, wybierając kolejno pola:

  • „ODBIERZ WYNIKI”
  • „DLA OSÓB PRYWATNYCH”
  • wypełnić pole PESEL (lub datę urodzenia w przypadku braku numeru PESEL)
  • wpisać KOD KRESKOWY otrzymany przy zleceniu badania

Możliwy również odbiór osobisty lub przez osobę z pisemnym upoważnieniem. Po otrzymaniu wyniku należy zgłosić się do lekarza medycyny pracy w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Jak uzyskać orzeczenie lekarskie do celów sanitarno–epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella)?

Po otrzymaniu wyniku badania trzech prób kału należy zgłosić się do lekarza medycyny pracy w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Czy ktoś może oddać za mnie próby do badania i odebrać wyniki?

Jest to możliwe, ale tylko przez osobę z pisemnym upoważnieniem do zlecenia badań (złożenia próbek) i odbioru wyników. Upoważnienie jest dostępne na stronie internetowej WSSE w Poznaniu. Akceptowane są również upoważnia napisane odręcznie.

Jak mogę odzyskać zagubioną  „Książeczkę sanepidowską”?

W laboratorium możliwe jest uzyskanie odpisu wyników badań, z którymi należy udać się do lekarza medycyny pracy. Lekarz decyduje o ważności wyników i wystawia orzeczenie o zdolności do pracy lub zleca wykonanie nowych, aktualnych badań. Druk książeczki nie jest wymagany.

Jak mogę uzyskać odpis wyniku badania?

Odpis można otrzymać w Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii. Wniosek o odpis należy złożyć osobiście. Czas oczekiwania na odpis wynosi do 3 dni roboczych. Odpisy wyników badań starsze niż 6 miesięcy są płatne – 10,34 zł/sztukę. Uzyskanie odpisu jest możliwe tylko wtedy, gdy badanie było wykonane w Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii w Poznaniu.

Jak długo ważne są wyniki badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella)?

W kwestii ważności badań należy konsultować się z lekarzem medycyny pracy lub pracodawcą. Jeżeli lekarz uzna ważność posiadanych wyników i wyda orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy, nie ma konieczności powtarzania badań. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie decyduje o ważności oraz terminach wykonywania takich badań.

Czy osoba niepełnoletnia może sama zlecić wykonanie badania i przynieść próby?
  • Powyżej 16 r.ż. – postępowanie jak u osoby dorosłej. Można samemu dostarczyć próby. Jeśli przynosi inna osoba, musi przedstawić pisemne upoważnienie do oddania prób i odebrania wyników;
  • 13 – 16 r.ż. – próby przynosi rodzic w obecności dziecka lub jeśli sam rodzic to z aktem urodzenia dziecka;
  • Poniżej 13 r.ż. – próby przynosi rodzic z aktem urodzenia dziecka;
  • Poniżej 16 r.ż. – próby przynosi inna osoba niż rodzic (np. babcia lub pełnoletnie rodzeństwo) musi posiadać upoważnienie od rodzica dziecka.
Czy mogę odzyskać zgubiony kod do odbioru wyników przez internet?

Nie ma możliwości ponownego udostępnienia, ani wygenerowania nowego kodu. Wynik badania można odebrać w wersji papierowej w laboratorium od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:00. Odbiór osobisty lub poprzez osobę z pisemnym upoważnieniem. Po upływie pół roku wynik jest dostępny w formie odpisu.

Gdzie mogę zakupić testy Sporal A?

Testy można nabyć w Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii WSSE w Poznaniu przy ulicy Nowowiejskiego 60. Nie przyjmujemy testów do badań zakupionych z innych źródeł. Testy można kupić od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:00.

Gdzie i kiedy przyjmowane są próby Sporal A?

Próby przyjmowane są w Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii WSSE w Poznaniu na ulicy Nowowiejskiego 60 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:00.

Jak długo czeka się na wynik badania Sporal A i jak można odebrać wynik?

Czas oczekiwania na wynik to 48 godzin. Wynik można odebrać online ze strony internetowej WSSE w Poznaniu, wybierając kolejno pola:

  • „ODBIERZ WYNIKI”
  • „DLA OSÓB PRYWATNYCH”
  • wypełnić pole NIP (ciąg cyfr bez myślników)
  • wpisać KOD KRESKOWY otrzymany przy zleceniu badania

Możliwy również odbiór osobisty lub przez osobę z pisemnym upoważnieniem.

Jak mogę uzyskać odpis wyniku badania Sporal A?

Odpis można otrzymać w Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii. Wniosek o odpis należy złożyć osobiście. Czas oczekiwania na odpis to do 3 dni roboczych. Odpisy wyników badań starsze niż 6 miesięcy są płatne – 10,34 zł/sztukę. Możliwy odbiór osobisty lub przez osobę z pisemnym upoważnieniem.

Czy laboratorium przyjmuje do badania kleszcze w kierunku boreliozy?

Nie, laboratorium nie przyjmuje kleszczy do badania, ponieważ nie jest to uznana metoda diagnostyczna.

Czy laboratorium wykonuje badania w kierunku boreliozy?

Tak, laboratorium wykonuje badania w kierunku boreliozy. Postępowanie diagnostyczne składa się z dwóch etapów: metody ELISA i testu Western Blot. W przypadku ukąszenia przez kleszcza zaleca się po upływie 5 – 6 tygodni od zdarzenia wykonanie testu przesiewowego ELISA z surowicy krwi w dwóch klasach przeciwciał IgM i IgG. W przypadku wyniku dodatniego lub wątpliwego w jednej z klas należy wykonać test potwierdzający Western Blot.

Czy laboratorium wykonuje badania w kierunku odkleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych (FSME/KZM)?

Laboratorium wykonuje  badania w kierunku FSME, materiałem diagnostycznym jest surowca. Badanie jest wykonywane metoda ELISA, przeciwciała są oznaczane w klasie IgM i IgG. Wykonanie diagnostyki w kierunku przeciwciał zaleca się po upływie 5 – 6 tygodni od momentu ukąszenia przez kleszcza. Dodatkowo test wykrywa przeciwciała poszczepienne.

 

{"register":{"columns":[]}}