W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1-7 sierpnia - "Światowy Tydzień Karmienia Piersią"

03.08.2023

Trwa Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Karmienie piersią to naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który przynosi korzyści również dla karmiącej mamy. Mniej dolegliwości podczas połogu, szybszy powrót wagi sprzed ciąży oraz wiele długofalowych korzyści.

Kobieta siedząca na podłodze ze skrzyżowanymi nogami trzymająca dziecko przy piersi

Karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia.

Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii  i Żywienia Dzieci (ASPGHAN), zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy, a w kolejnych miesiącach wprowadzanie posiłków uzupełniających w osłonie mleka kobiecego.

Wyłączne karmienie piersią do ukończenia 6-tego miesiąca życia przynosi korzyści zdrowotne zarówno dziecku jak i matce. Karmienie piersią pozwala wykorzystać naturalne zasoby żywieniowe oraz redukuje zanieczyszczenie środowiska.

Dbajmy i chrońmy zdrowie i życie.

Takie działania profilaktyczne jak między innymi szczepienia i karmienie piersią to priorytet  w obszarze ochrony zdrowia.

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, jednak nawet krótsze lub częściowe przynosi wiele korzyści. Ponadto specjaliści podkreślają, że karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko.

Korzyści z karmienia piersią dla matek to:

  • zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego,
  • szybszy powrót do masy ciała z okresu przed ciążą,
  • zwiększenie reminalizacji kości,
  • mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajników i raka piersi w okresie pomenopauzalnym.

Wśród korzyści dla dzieci karmionych piersią wymienia się mniejsze ryzyko:

  • zakażeń ucha środkowego, przewodu pokarmowego, dróg oddechowych oraz układu moczowego,
  • otyłości i cukrzycy typu 2,
  • chorób alergicznych,
  • wad zgryzu.

Materiały

Odżywiaj się prawidłowo i bądź aktywna w okresie karmienia piersią
Odżywiaj​_się​_prawidlowo​_i​_bądź​_aktywna​_w​_okresie​_karmienia​_piersią.pdf 0.36MB
Karmienie piersią ikonografia
Karmienie​_piersią​_ikonografia.pdf 0.48MB
Poradnik - karmienie piersią
Poradnik​_-​_karmienie​_piersia.pdf 4.00MB
Mleczna droga - magazyn
Mleczna​_droga​_-​_magazyn.pdf 5.60MB

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}