W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fizyka (listopad 2020 r.)

Temat 9. Prawo Pascala

Poznam prawo Pascala. Zobaczę jak działa prawo Pascala w praktyce. Dowiem się jak działa podnośnik hydrauliczny.

  • Poznaj prawo Pascala. Jeśli możesz, to przeprowadź doświadczenie 1. W przeciwnym razie, zobacz przebieg doświadczenia na grafice zawartej w lekcji. W części drugiej – „Zastosowanie prawa Pascala” – zapoznaj się z zasadami działania podnośnika hydraulicznego, prasy hydraulicznej i hamulców hydraulicznych w samochodach osobowych. Przeczytaj część trzecią lekcji „Jak sprężamy gazy?” i zapoznaj się z metodami sprężania gazów. Rozwiąż ćwiczenia 1 – 3. Spróbuj rozwiązać zadania z pracy domowej.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Jeśli wciąż masz problem ze zrozumieniem materiału, to wejdź na stronę leszekbober.pl. Powtórz prawo Pascala i jego zastosowania. Zapoznaj się z rozwiązaniem zadania z zastosowaniem prawa Pascala.

Typ materiału: Tekst

  • Obejrzyj film na kanale „Marek Duda”. Zapoznaj się z rozwiązaniem zadania z zastosowaniem prawa Pascala.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Dla zainteresowanych: obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw”. Powtórz i utrwal prawo Pascala.

Typ materiału: Materiał multimedialny

Temat 10. Prawo Archimedesa

Poznam prawo Archimedesa dla cieczy i gazów. Nauczę się posługiwać pojęciem siły wyporu, podawać warunek pływania i przewidywać, czy dane ciało będzie pływać, czy tonąć.

  • Przeczytaj definicję siły wyporu, a następnie przejdź do części drugiej „Od czego zależy siła wyporu”. Obejrzyj film o wpływie wielkości fizycznych na siłę wyporu i spróbuj odpowiedzieć na pytania w poleceniu 1 i 2. Przejdź do części trzeciej „Prawo Archimedesa dla cieczy” i poznaj treść prawa Archimedesa. Zapoznaj się z częścią czwartą „Tonąć albo nie tonąć – oto jest pytanie”. Przeczytaj tekst i wykonaj ćwiczenie 4 i polecenie 3 (dla zainteresowanych: przeczytaj ciekawostki z tej części lekcji). Obejrzyj film o prawie Archimedesa dla gazów w części piątej lekcji. Spróbuj rozwiązać zadania z pracy domowej oraz ćwiczenia 6 – 8.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Jeśli wciąż masz problem ze zrozumieniem materiału, to wejdź na stronę leszekbober.pl. Powtórz prawo Archimedesa, czym jest siła wyporu, jak wygląda wzór na siłę wyporu i jakie są warunki pływania ciał. Przeanalizuj rozwiązania przykładowych zadań.

Typ materiału: Tekst

  • Dla zainteresowanych: obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw”. Powtórz i utrwal wiadomości związane z siłą wyporu, prawem Archimedesa i pływaniem ciał.

Typ materiału: Materiał multimedialny

Temat 11. Ruch i jego względność

Nauczę się opisywać i wskazywać przykłady względności ruchu. Poznam pojęcia układu odniesienia, toru ruchu i drogi. Dowiem się, jak dzielić ruchy na prostoliniowe i krzywoliniowe, a także podawać przykłady takich ruchów.

  • Przeczytaj lekcję o względności ruchu. Poznaj pojęcia układu odniesienia, względności ruchu, toru ruchu i ruchu prostoliniowego. W zrozumieniu tych pojęć pomogą Ci filmy i grafiki zawarte w lekcji. Spróbuj rozwiązać zadania z pracy domowej oraz ćwiczenia 5 i 6.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Powtórz definicję układu odniesienia. (leszekbober.pl)

Typ materiału: Tekst

  • Dla zainteresowanych: obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw”. Utrwal najważniejsze informacje związane z pojęciem ruchu i jego względności.

Typ materiału: Materiał multimedialny

Temat 12. Ruch jednostajny prostoliniowy

Nauczę się podawać definicję ruchu jednostajnego prostoliniowego. Poznam przykłady ruchu jednostajnego prostoliniowego zaczerpnięte z życia codziennego.

  • Dowiedz się, jaki ruch nazywamy ruchem jednostajnym prostoliniowym. Powtórz wzór na prędkość i wykonaj polecenie 2 i ćwiczenie 1. Przeczytaj część drugą „Zależność drogi od czasu w ruchu jednostajnym prostoliniowym”. Spróbuj wykonać polecenie 3, 4 i 5.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Powtórz i zapamiętaj najważniejsze informacje o ruchu jednostajnym prostoliniowym. (leszekbober.pl)

Typ materiału: Tekst

  • Dla zainteresowanych: obejrzyj film o ruchu jednostajnym prostoliniowym na kanale „Fizyka od Podstaw”.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Dla zainteresowanych: rozwiąż zadania ze strony oze.pwr.edu.pl. Na stronie znajdziesz rozwiązania zadań krok po kroku oraz odpowiedzi.

Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne

 

{"register":{"columns":[]}}