W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

ZEA

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi zostały nawiązane w 1989 roku.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Jeszcze przed nawiązaniem stosunków dyplomatycznych we wrześniu 1989 roku w Dubaju został utworzony Polski Ośrodek Handlowy przekształcony następnie w Biuro Radcy Handlowego kierowane przez attaché handlowego Mariusza Kaźmierskiego.

Dwa lata po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych otwarta została Ambasada RP w Abu Zabi. Działalność placówki oficjalnie zainaugurowano 11 listopada 1991 roku.

Współpraca polityczna w okresie III RP

W ostatnich latach wzajemne kontakty ewoluowały do rangi strategicznych. ZEA stały się kluczowym partnerem Polski w świecie arabskim w kontekście dialogu politycznego i współpracy gospodarczej.

Zaangażowanie polityczne na rzecz współpracy w różnorodnych dziedzinach zostało potwierdzone podczas wymiany wizyt najwyższego szczebla: prezydenta i premiera RP w ZEA, a następnie wiceprezydenta, premiera, ministra obrony, władcy Dubaju w Polsce. Oba kraje łączą też kontakty parlamentarne. Wydarzeniem najwyższej rangi na tym polu była wymiana wizyt marszałka Senatu RP w Dubaju i przewodniczącego Federalnej Rady Narodowej ZEA w Warszawie. Do spotkań na wysokim szczeblu dochodziło także m.in. podczas niedawnych wizyt Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w Dubaju i Abu Zabi, oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP w Dubaju i Ras Al Khaimah.

Współpraca ekonomiczna

Zjednoczone Emiraty Arabskie utrzymują od blisko dekady pozycję największego partnera gospodarczego i handlowego Polski w świecie arabskim. W promocję polskich interesów w ZEA zaangażowane są: Zagraniczne Biuro Handlowe z siedzibą w Dubaju, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polska Organizacja Turystyczna, które uczestniczą w wystawach branżowych i organizują fora biznesowe, a także Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A., która wspiera działalność polskich eksporterów na rynku emirackim udzielając ochrony ubezpieczeniowej w ramach działalności komercyjnej. Wsparcia o charakterze informacyjnym i organizacyjnym udziela utworzona w marcu 2006 roku Polska Grupa Biznesu pod auspicjami Izby Handlu i Przemysłu Abu Zabi.

W grudniu 2018 roku rozpoczęła się aktywna współpraca w sektorze energetycznym związana z wygraniem przetargu na poszukiwanie gazu ziemnego i otwarcie biura PGNiG w emiracie Ras Al-Khaimah.

Aktywizacji współpracy gospodarczej oraz wymianie turystycznej - obok bezpośrednich połączeń lotniczych linii Emirates oraz FlyDubai - sprzyjają regulacje znoszące obowiązek wizowy dla obywateli emirackich przy wjeździe do strefy Schengen i umożliwiające obywatelom polskim bezwizowy pobyt na terytorium ZEA do 90 dni w okresie 180 dni.

Linki
Portal Promocji Eksportu - ZEA
Krajowa Izba Gospodarcza
Polska Organizacja Turystyczna
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.
Polish Business Group UAE

Współpraca kulturalna

Wspólpraca kulturalna pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi jest silna i stale się rozwija. Ambasada RP w Abu Zabi ściśle współpracuje z emirackimi instytucjami kulturalnymi, czego efektem jest  szereg wspólnych inicjatyw.

Z punktu widzenia promocji naszego kraju w ZEA szczególnie ważne było podpisanie w 2016 roku, podczas targów książki Abu Dhabi International Book Fair porozumienia, na mocy którego Polsce przyznano status gościa honorowego targów w 2018 roku ze względu na "światową renomę bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa kulturowego". Nasz udział w zeszłorocznej edycji ADIBF przyczynił się do promocji i prezentacji polskiego dziedzictwa oraz instytucji nauki i kultury jako atrakcyjnych partnerów wsłpracy.