W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem założona została w 1946 roku. Wówczas powstała Miejska Szkoła Muzyczna im. F. Chopina, później przekształcona w Miejską Szkołę Umuzykalniającą przy Gimnazjum Ogólnokształcącym. Upaństwowiono ją w 1950 roku. Działalność rozszerzono o filię, którą założono w Poroninie w 1961 roku. Imię Mieczysława Karłowicza nadano zakopiańskiej szkole muzycznej 8 września 1979 roku. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem założona została w 1946 roku. 

Po przełomie 1989 roku, lata przed rządami premiera Tadeusza Mazowieckiego, były dla szkół w Polsce, złotym okresem wyzwalającym w nauczycielach ogromne zaangażowanie i inicjatywę połączoną z wiarą w możliwość zrealizowania własnych planów i zamierzeń. Dyskutowano nad reformą oświaty, a kreatywni nauczyciele opracowywali programy autorskie. Zaczęły funkcjonować klasy autorskie. a w niektórych miastach akademickich pojawiły się szkoły autorskie. Wówczas to za zgodą Departamentu Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz Kuratora Oświaty w Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu w Zakopanem. przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Mieczysława Karłowicza pani Lidia Długołęcka Pinkwart wspólnie z nauczycielami w 1992 roku zaczęła tworzyć podstawy nowej i nowoczesnej szkoły artystycznej. We wrześniu 1992 roku na mocy porozumienia Ministerstwa Kultury i Sztuki z Wojewódzkim Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, powstała eksperymentalnie I klasa Państwowej Podstawowej Szkoły Artystycznej (PPSA) realizująca ogólnokształcący program MEN szkoły podstawowej i jednocześnie program szkoły muzycznej I stopnia MKiS oraz przedmioty artystyczne jak plastyka, literatura. teatr, balet, prowadzone wg autorskich programów nauczycieli uczących. Jednocześnie programy ogólnokształcące poszerzone zostały już od klasy I o język angielski, obsługę komputerów, wiedzę o regionie, a od klasy III (do wyboru) język niemiecki lub francuski. W roku 1994 Wojewoda Nowosądecki wizytował szkołę (dwie klasy eksperymentalne) i przekazał na szkołę artystyczną budynek Skarbu Państwa przy ul. Sienkiewicza 12b, „Biały Dom", w którym została zorganizowana nauka przedmiotów ogólnokształcących.

Status osobnej placówki, dzięki staraniom ówczesnego Wiceministra Kultury i Sztuki pana Michała Jagiełły, nadał Państwowej Podstawowej Szkole Artystycznej w 1996 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego — pan Zygmunt Podkański (Zarządzenie nr 23 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 30 sierpnia 1996 r, w sprawie założenia Państwowej Podstawowej Szkoły Artystycznej w Zakopanem). a patronat naukowy nad szkołą objęli pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu Łódzkiego. Przewodniczącym Rady Naukowej został obecny prof. dr hab. Krzysztof Szmidt, prezes Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. 1 września 1996 roku, jako pierwsza w Polsce, 8-letnia Państwowa Podstawowa Szkoła Artystyczna w Zakopanem wraz z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem utworzyły pod jedną dyrekcją Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem. Rok 1999 przyniósł reformę oświaty w Polsce, powstały wówczas 6-letnie szkoły podstawowe oraz 3-letnie szkoły gimnazjalne. Z dniem 1 września 1999 r. powstała Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna (POSA) — z przekształcenia ówczesnej ośmioletniej Państwowej Podstawowej Szkoły Artystycznej w szkołę dziewięcioletnią, działającą w oparciu o przedstawiony przez szkolę ramowy plan nauczania dla dziewięcio-letniego cyklu nauczania. Jej program zatwierdził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego — pan Michał Kazimierz Ujazdowski. Zgodnie z Zarządzeniem nr 12 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 5 lipca 2001 r. w sprawie przekształcenia Państwowej Podstawowej Szkoły Artystycznej w Zakopanem w Państwową Ogólnokształcąca Szkołę Artystyczną w Zakopanem oraz zmiany zarządzenia o utworzeniu Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem (Dziennik Urzędowy nr 7 z dnia 25 lipca 2001 r.), od 1 września 2001 roku realizowany był pełny zakres dziewięcioletniego cyklu kształcenia (wprowadzenie klasy IX). Stwierdzono również, że POSA nie jest ani szkołą eksperymentalną, ani szkołą realizującą eksperyment, lecz działa na podstawie Zarządzenia nr 23 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 30 sierpnia 1996 r. oraz Zarządzenia nr 12 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 5 lipca 2001 r, (a aktualnie na podstawie Zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 września 2017 r.). Ostatecznie stwierdzono, iż w stosunku do szkoły nie mają zastosowania przepisy wskazujące na konieczność oceny eksperymentu przez jednostkę naukową, a POSA została utworzona jako szkoła jednostkowa o szczególnych zadaniach i charakterze, na czas nieokreślony. Nie została umieszczona w wykazie typów szkół artystycznych.

W związku z obecną reformą oświaty dziewięcioletnia Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna została przekształcona z dniem 26 września 2017 r_ zgodnie z Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sprawie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem (Dz. U. 2017 poz. 62) w szkołę o ośmioletnim cyklu kształcenia, w której jest realizowane kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej oraz kształcenie artystyczne w zakresie muzyki, plastyki i literatury. W POSA nauka w 8-letnim cyklu kształcenia obejmuje:

a)           dwa etapy kształcenia w zakresie zajęć ogólnokształcących (edukacja wczesnoszkolna oraz zakres klas IV-VIII szkoły podstawowej),

b)          w zakresie zajęć artystycznych w klasach I-VI realizowany jest poziom kształcenia sześcioletniej szkoły muzycznej I stopnia wzbogacony o zajęcia: plastyka i wiedza o sztuce, zajęcia teatralne. taniec, warsztaty literackie, wiedza o regionie oraz massmedia

c)           zajęcia artystyczne w klasach VII-VIII prowadzone są w ramach kierunków, do wyboru przez ucznia:

•            kierunek muzyczny.

•            kierunek plastyczny,

•            kierunek ł literacki

Aktualnie szkoła realizuje w pełni podstawę programową 8-letniej szkoły podstawowej (ogólnokształcącej) oraz 6-letniej szkoły muzycznej 1 stopnia. POSA podlega kontroli i weryfikacji egzaminacyjnej, tak jak ogólnokształcące szkoły muzyczne. Co roku szkoła przeprowadza postępowanie rekrutacyjne kandydatów do klasy I. Szkoła wpisała się na stałe w koloryt środowiska lokalnego i cieszy się dużym zainteresowaniem, a barwny zapis działalności liczącej już niespełna 30 lat szkoły znajduje się w licznych kronikach szkolnych. Wielu absolwentów szkoły podjęło dalszą naukę w szkołach średnich muzycznych i plastycznych, niektórzy zdecydowali się na studia wyższe na uczelniach i wydziałach artystycznych - muzycznych, plastycznych, teatralnych czy filmowych, a dzisiaj prowadzą działalność artystyczną zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

Materiały

zarządzenie o nadaniu imienia szkole z 2008 roku
zarządzenie​_ministra​_kultury​_z​_2008​_roku​_o​_nadaniu​_imienia.pdf 1.28MB
zarządzenie​_w​_sprawie​_przekształcenia​_szkoły PPSA w POSA z 2001
zarządzenie​_w​_sprawie​_przekształcenia​_szkoły.pdf 0.83MB
Zarządzenie​_nr​_23​_Ministra​_Kultury​_i​_Sztukiw sprawie założenia Państwowej Podstawowej Szkoły Artystycznej w Zakopanem z 1996 r.
Zarządzenie​_nr​_23​_Ministra​_Kultury​_i​_Sztuki.pdf 0.39MB
Utworzenie​_PSM​_I​_Stopnia - zaświadczenie z 2004
Utworzenie​_PSM​_I​_Stopnia.pdf 0.24MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.01.2023 11:14 Beata Pękala
Wytwarzający/ Odpowiadający:
administrator gov.pl
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Podstawowe informacje 2.0 01.07.2023 19:37 Beata Pękala
Podstawowe informacje 1.0 09.01.2023 11:14 Beata Pękala

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}