W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

Sala koncertowa ZPSM w Gorlicach

Państwowa Szkoła Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Gorlicach rozpoczęła działalność edukacyjno-artystyczną 1 września 1975r.

Początkowo otrzymała zaledwie jedno pomieszczenie w budynku Szkoły Podstawowej Nr 2, które pełniło funkcję sekretariatu, gabinetu dyrektora oraz sali lekcyjnej. Większość zajęć prowadzono w godzinach popołudniowych, po zakończeniu nauki przez uczniów SP. Brak instrumentów spowodował, że zajęcia odbywały się również w sali widowiskowej Domu Nauczyciela, Bibliotece Miejskiej i prywatnych domach nauczycieli.

Wraz z upływem czasu sukcesywnie poszerzano bazę lokalową Szkoły, przybywało instrumentów również młodzieży chętnej do nauki gry w klasie fortepianu, skrzypiec, akordeonu, gitary i instrumentów dętych. Na przełomie marca i kwietnia 1977r. Szkoła otrzymuje do dyspozycji budynek przy ul. Garncarskiej 7 niespełniający jednak wymogów dynamicznie rozwijającej się placówki.

Dwanaście lat później, w roku 1989 rusza budowa nowej siedziby przy ulicy Cichej 4. Po wielu latach trudności finansowych związanych z wykończeniem budynku, służy obecnie jako dodatkowe zaplecze lokalowe szkoły oraz siedziba Młodzieżowego Domu Kultury. Jesienią 1990 roku pojawiają się nowe możliwości polepszenia bazy lokalowej i warunków pracy. Po usilnych staraniach Dyrekcji, Rodziców, Rady Pedagogicznej, NSZZ “Solidarność” oraz przychylności Władz Samorządowych Miasta, Szkoła Muzyczna przenosi się do swojej obecnej siedziby – budynku przy ulicy Wróblewskiego 12, który do 1989 roku był siedzibą Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zdecydowane polepszenie warunków, posiadanie własnej sali koncertowej sprawia, że szkoła wpływa coraz szerzej na rozwój kultury muzycznej w środowisku, uświetnia lokalne imprezy, organizuje koncerty, audycje, przeglądy. 6 listopada 1993r. to następna istotna data w historii szkoły – dzień, w którym uroczyście zostaje nadane jej imię wielkiego pianisty, kompozytora i patrioty Ignacego Jana Paderewskiego.

Z każdym rokiem Szkoła coraz bardziej angażuje się w życie kulturalne naszego regionu. Jest współorganizatorem odbywającego się corocznie od 1994r. Mistrzowskiego Kursu Kwartetów Smyczkowych pod kierownictwem artystycznym Kwartetu “Camerata”. Od 1995 roku organizuje również Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe, konkurs o zasięgu ogólnopolskim a zapraszani są także uczestnicy z krajów sąsiednich. Przygotowuje liczne audycje muzyczne dla szkół i przedszkoli. Propaguje muzykę wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej jak również bierze czynny udział w  uświetnianiu uroczystości na terenie miasta i powiatu.

W roku 2009 zostaje nawiązana współpraca z Musikschule Unterer Neckar z Niemiec w zakresie wspólnych projektów orkiestrowych i zespołów kameralnych organizowanych na przemian w Polsce i w Niemczech. Rok później zorganizowane zostają I Spotkania Gitarowe popularyzujące twórczość Mirosława Drożdżowskiego, konkurs o zasięgu regionalnym z udziałem kompozytora, który cieszy się dużą popularnością i jest organizowany cyklicznie co roku. Szkoła współpracuje z szkołami muzycznymi w regionie oraz z Zakladna Umielecka Skola z pobliskiego Bardejova w Słowacji.

Od 2016 roku prowadzi działalność edukacyjną powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Państwowa Szkoła muzyczna II stopnia w Gorlicach, a nazwa szkoły zostaje zmieniona na Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach.

Pojawiają się nowe klasy instrumentalne jak: altówka, kontrabas, organy.

Obecnie w szkole uczy się 250 uczniów na 14 instrumentach.

{"register":{"columns":[]}}