W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jednostka jednostce nierówna

W naszym życiu codziennym, a nie tylko laboratoryjnym, bardzo często dokonujemy pomiarów, choć nieraz nie przywiązujemy do tego właściwej uwagi. Warto wiedzieć, że na wynik pomiaru zawsze składa się liczba oraz jednostka.

Grafika przedstawia dziewczynę w mundurku szkolnym z podniesionym palcem wskazującym prawej ręki i wyrazem zdziwienia na twarzy. Obok nie rysunek sylwetki człowieka stojącego przy miarce z podziałkami. Podany jest jego wzrost - 185 cm i przeliczenie tej wartości na kilometry, metry i mikrometry. W dolnej części loga: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska, projekt Sprawna Telekomunikacja Mobilna Jako Klucz do Rozwoju i Bezpieczeństwa.

Aby wynik pomiaru był zrozumiały i wiarygodny, należy podać go w odpowiedni sposób. Przede wszystkim trzeba zadbać o użycie odpowiedniej jednostki (np. mierząc długość stołu wynik podamy w metrach, a nie w kilogramach). Często, dla bardziej zrozumiałego przedstawienia wyniku pomiaru oraz dla zwykłej wygody, jednostkę trzeba „dostosować” do mierzonego obiektu – w tym celu stosuje się podwielokrotności i wielokrotności jednostek podstawowych (np. długość kartki papieru możemy podać w centymetrach lub milimetrach, a odległość z Warszawy do Rzeszowa – w kilometrach). Podwielokrotności i wielokrotności jednostek podstawowych powinny być więc stosowane w celu prawidłowego i bardziej przyjaznego dla nas określenia wartości liczbowej, a nie wywołania efektu wielkiej lub bardzo małej liczby.

Przyjmijmy, że na przykład wzrost pewnego człowieka wynosi 1,85 m. Dla wygody możemy zastosować podwielokrotność jednostki (np. centymetry) i powiedzieć, że wzrost wynosi 185 cm, co dokładnie odpowiada 1,85 m, jest oczywiste i zrozumiałe. Ale już podanie wzrostu tego samego człowieka w wielokrotności jednostki (np. w kilometrach, czyli 0,00185 km), bądź też w sztucznie zaniżonej podwielokrotności jednostki (np. w mikrometrach, czyli 1 850 000 µm) brzmi absurdalnie i sprawia, że wynik staje się niezrozumiały. Człowiek o wzroście 0,00185 km nie jest nieprawdopodobnie niski, podobnie jak człowiek o wzroście 1 850 000 µm nie jest niewiarygodnie wysoki. Przez manipulowanie zapisem jednostki ten sam człowiek ani nie urósł, ani nie zmalał – jego wzrost niezmiennie wynosi 1,85 m.

Skuteczny przepis na zamianę jednostek

Przyjmijmy, że zmierzona długość stołu wynosi 2,1 m. Jeśli ten sam wynik chcemy podać w wielokrotności jednostki (np. w kilometrach), to najpierw należy ustalić ile razy ta wielokrotność jest większa od jednostki podstawowej (w tym przypadku: ile razy kilometr jest większy od metra – 1000 razy), a następnie wynik podzielić przez uzyskaną krotność i odpowiednio zmienić jednostkę (2,1 m / 1000 = 0,0021 km). Podobnie, jeśli ten sam wynik chcemy podać w podwielokrotności jednostki (np. w milimetrach), to najpierw należy ustalić ile razy ta wielokrotność jest mniejsza od jednostki podstawowej (w tym przypadku: ile razy milimetr jest mniejszy od metra – 1000 razy), a następnie wynik pomnożyć przez uzyskaną krotność i odpowiednio zmienić jednostkę (2,1 m × 1000 = 2100 mm).

[Tekst odzwierciedla treść załączonej poniżej ulotki przeznaczonej do druku]

Materiały

Jednostka jednostce nierówna [Wersja do druku]
Jednostka​_jednostce​_nierówna.pdf 5.87MB
{"register":{"columns":[]}}