W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus w Albanii: informacje i zalecenia

21.07.2020

Apelujemy o ostrożność - w ostatnich dniach odnotowywany jest stały wzrost liczby zakażonych w Albanii. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych.

Zasady kwarantanny w Polsce po powrocie z Albanii

W ciągu doby średnio rejestruje się  ok.  100 zakażeń na 2,8 mln ludności ( dla przykładu to tak jakby w Polsce  dziennie odnotowywano 1.300 zakażeń ). Podejmując decyzję o wyjeździe do Albanii należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lądowym oraz lotniczym, lub obowiązkiem przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Link do statystyk na stronie internetowej ministerstwa zdrowia Republiki Albanii: 
https://new.shendetesia.gov.al/

Test na koronawirusa SARS-CoV-2: informujemy, że w Albanii nie ma obecnie możliwości odpłatnego wykonania testów w kierunku koronawirusa w klinikach prywatnych. Badania wykonywane są tylko i wyłącznie w Państwowym Instytucie Zdrowia po zakwalifikowaniu pacjenta przez lekarza.

 

NOWE OBOSTRZENIA:

OBOWIĄZEK NOSZENIA MASECZEK – od 15 lipca do odwołania obowiązuje  nakaz noszenia maseczek ochronnych we wszystkich  zamkniętych pomieszczeniach (w transporcie publicznym; w biurach, na klatkach schodowych, w windach, w centrach handlowych, sklepach, supermarketach, marketach i punktach usługowych.) W przypadku nieprzestrzegania tego obowiązku służby policji, straży miejskiej, struktury inspektoratu państwowego będą karały sprawców naruszenia. Wprowadzony akt normatywny ustala wysokość grzywny na 2,000 ALL (ok. 15 EUR) za każdorazowe naruszenie nakazu.

ZAMKNIĘCIE KLUBÓW NOCNYCH I DYSKOTEK - decyzją rządu Albanii od dnia 20 lipca zabrania się otwierania klubów nocnych, dyskotek, barów i wszelkiego rodzaju usług tego rodzaju w zamkniętym lub otwartym otoczeniu, z wyjątkiem restauracji. Po godzinie 20.00 zabroniona jest muzyka we wszystkich obiektach usługowych na terenie Albanii.

 

 

Rozporządzenie minister zdrowia Albanii nr 351, z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie podjęcia szczególnych kroków oraz ustanowienia określonych zasad w związku z zapobieganiem pandemii COVID-19.

Rozporządzenie, które weszło w życie 29 maja br. wprowadza następujące zasady na terenie Republiki Albanii:

1.dopuszcza możliwość  poruszania się  po  całym kraju dla wszystkich kategorii pieszych, rowerów, motocykli, oraz innych pojazdów  bez  ograniczeń .

2. dopuszcza prowadzenie  działalności gospodarczej przy przestrzeganiu  protokołów bezpieczeństwa  oraz zachowaniu powszechnie obowiązujących norm sanitarnych.

3. Wyłączone z w/w punktu ( nadal obowiązuje zakaz)  są poniższe kategorie:

a. kluby nocne

b. zbiorowe formy kultury i rozrywki (teatry i kina)

c. baseny

4. Zakazane są do odwołania masowe zgromadzenia w  przestrzeni zamkniętej  lub otwartej, (konferencje, wiece, uroczystości ślubne lub pogrzebowe).

5. Otwarcie od 01.06.2020 parków oraz terenów zielonych.

6. Otwarcie od 1.06.2020 placów zabaw dla dzieci, siłowni, kafejek internetowych, zgodnie z  zatwierdzonymi protokołami bezpieczeństwa oraz obowiązującym reżimem sanitarnym.

7.  Dozwolone jest prowadzenie rekrutacji pracowników, jak i również przyjmowanie wniosków na studia począwszy od 01.06.2020, zgodnie z  zatwierdzonymi protokołami bezpieczeństwa oraz obowiązującym reżimem sanitarnym.

8.  Od 1.06.2020 dopuszcza otwarcie plaż dla gości hotelowych. Plaże publiczne dostępne od  06.06.2020 zgodnie z zatwierdzonymi protokołami oraz reżimem sanitarnym.

9. Z dn. 1 czerwca otwarto granice lądowe Albanii. Osoby wjeżdżające na terytorium Republiki Albanii przez lądowe przejścia graniczne nie podlegają 14 dniowej kwarantannie z wyjątkiem szczególnych przypadków stwierdzonych decyzją  właściwych władz.

 

Link do rozporządzenia na stronie internetowej ministerstwa zdrowia Republiki Albanii :

https://new.shendetesia.gov.al/wp-content/uploads/2020/05/Urdher-Nr.351-1.pdf