W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Albanii

12.05.2023

W dniach 10-11 maja br. oficjalną wizytę w Albanii złożył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Program wizyty obejmował rozmowy z Prezydentem B. Begajem, Premierem E. Ramą oraz Przewodniczącą Parlamentu L. Nikollą. Prezydenci obu państw otworzyli polsko-albańskie forum biznesowe. Na zakończenie wizyty Para Prezydencka odwiedziła Muzeum Skanderbega w Kruji i spotkała się z przedstawicielami polskiego duchowieństwa. Była to pierwsza oficjalna wizyta polskiego Prezydenta w Albanii od 20 lat.

Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP i Małżonki

Oficjalne rozmowy Prezydenta RP koncentrowały się wokół stosunków dwustronnych, a także bezpieczeństwa oraz stabilnego rozwoju regionu i całej Europy. W składzie delegacji towarzyszącej Parze Prezydenckiej w podróży do Albanii byli m.in. zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Wojciech Gerwel, Doradca Prezydenta Michał Czekaj oraz Członek Zarządu PAIH Zdzisław Sokal.

11 maja na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Tiranie odbyła się ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP i Małżonki przez albańską Parę Prezydencką. Następnie Prezydenci rozmawiali na osobności oraz z udziałem delegacji. Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wśród priorytetów zbliżającej się polskiej prezydencji w UE w pierwszej połowie 2025 r., będzie m.in. członkostwo w UE dla Ukrainy, Mołdawii oraz państw Bałkanów Zachodnich, wśród nich oczywiście Albanii. Prezydent wyraził nadzieję, że wizyta w Tiranie będzie początkiem dynamicznej współpracy z Albanią jako państwem, które dzisiaj kandyduje do UE.

Prezydent spotkał się również z Przewodniczącą Parlamentu Republiki Albanii Linditą Nikollą. Rozmowa dotyczyła m.in. stałego wsparcia dla członkostwa Albanii w UE a także współpracy grup parlamentarnych w Polskim i Albańskim Parlamencie. Przewodnicząca Parlamentu podziękowała za pomoc, jakiej Polska udzieliła w trakcie pandemii COVID–19 oraz trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj w 2019 r. Wyraziła również nadzieję na szybką wizytę w Albanii Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał także z Premierem Edim Ramą. Wśród poruszonych tematów znalazły się te dotyczące przystąpienia Albanii do UE, mechanizmów unijnych dla państw kandydujących, priorytetów prezydencji Polski w Unii oraz współpracy w obszarze turystyki i intensyfikacji współpracy gospodarczej i biznesowej.

Podczas wizyty w Tiranie Prezydent Andrzej Duda wraz z Prezydentem Albanii Bajramem Begajem wzięli udział w Polsko-Albańskim Okrągłym Stole Gospodarczym. Uczestniczyli w nim przedstawiciele polskich firm m.in. Dragon Poland Sp. z o.o., Optomer, LPP S.A. i Polfa Tarchomin.

 

Pierwsza Dama z wizytą w ośrodkach wspieranych w ramach polskiej pomocy rozwojowej

W dniu 11 maja odrębny program realizowała Małżonka Prezydenta RP. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda wraz z Małżonką Prezydenta Albanii Armandą Begaj odwiedziły szkołę dla dzieci niewidomych "Ramazan Kabashi" w Tiranie - jedynym takim ośrodkiem na terenie Albanii gdzie edukację pobierają dzieci z dysfunkcją wzroku. Spotkanie było okazją do dyskusji o doświadczeniach Polski i Albanii w procesie wsparcia uczniów niewidomych i niedowidzących w edukacji szkolnej. Panie Prezydentowe przyjrzały się procesowi produkcji książek w języku Braille’a, obejrzały studio nagrań Instytutu Niewidomych Uczniów oraz uczestniczyły w pokazie użycia technologii wspomagającej drukowanie materiałów w alfabecie Braille’a.

Agata Kornhauser–Duda złożyła również wizytę w placówce Sióstr Misjonarek Miłości, które według nauki Matki Teresy służą odtrąconym i ubogim. Dom, który odwiedziła Pierwsza Dama dedykowany jest starszym kobietom z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną. W spotkaniu z Panią Prezydentową uczestniczyły misjonarki z Ruandy, Polski, Włoch, Indii, Francji i Albanii. Rozmawiano o potrzebach podopiecznych Sióstr i obszarach misji prowadzonej przez zgromadzenie w Albanii. Pani Prezydentowa, która miała okazję zapoznać się z działalnością Sióstr Misjonarek Miłości w Polsce i we Włoszech wyraziła przekonanie, że ich szlachetna posługa pełna wrażliwości na drugiego człowieka jest niezwykła i bezcenna.

 

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}