W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Demokratyczna Republika Konga

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Demokratyczną Republiką Konga zostały nawiązane 30 czerwca 1960 roku.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Polska uznała niepodległość Konga w dniu jej ogłoszenia, tj. 30 czerwca 1960 r. jednak niestabilna sytuacja w Kongu uniemożliwiała ustanowienie polskiej misji dyplomatycznej. W 1961 r. PRL uznała rząd A. Gizenga, którego siedzibą było Stanleyville (obecnie Kisangani) i akredytowała przy nim przedstawiciela dyplomatycznego. Ambasada została następnie przeniesiona do Léopoldville (obecnie Kinszasa). 

Współpraca polityczna w okresie III RP

Ambasada polska w Kinszasie funkcjonowała do roku 2008 gdy została zamknięta. W ślad za jej likwidacją zakres jej kompetencji przejęła Ambasada RP w Luandzie.

Polonia w DRK liczy ok. 35 osób, w tym kilkunastu misjonarzy (księży i sióstr zakonnych).    
 

Współpraca ekonomiczna

W 2018 r. wartość polskiego eksportu do DRK wyniosła 17,98  mln EUR.
Eksportowano główne mięso, przetwory zbożowe, napoje, nawozy, urządzenia precyzyjne.

Polski import z DRK w 2018 r. osiągnął wartość 2,4 mln EUR. Główne produkty importowe to kauczuk, tekstylia i minerały. 
Władze DRK są zainteresowane polskimi inwestycjami w sektorze wydobywczym i rolnictwie. Główną przeszkodą w inwestowaniu w DRK jest niestabilność polityczna i brak bezpieczeństwa we wschodnich prowincjach kraju (w których znajdują się surowce mineralne). 

Bank Centralny DRK
Banque Centrale do DRC
563, Bld. Colonel Tshiatshi, GOmbe, Kinshasa
BP 2627 Kinshasa 1

Oficjalny portal internetowy Kancelarii Prezydenta DRK, na którym znajdują się informacje na temat bieżącej pracy i składu rządu

Agence Congolaise de Presse
Oficjalna rządowa agencja prasowa

Współpraca naukowa

Co roku na polskich uczelniach studia podejmuje około 10 obywateli DRK. 
Dotychczas uczelnie polskie ukończyło ok. 150 Kongijczyków. Wielu z nich zajmuje wysokie stanowiska w administracji DRK oraz biznesie. 

Uznawalność kształcenia

Polskie uczelnie/szkoły uznają dyplomy uzyskane w szkołach DRK po dokonaniu nostryfikacji/uznania. Następuje to w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez kuratora oświaty właściwego dla siedziby polskiej szkoły lub uczelni. 
Więcej informacji oraz lista kuratoriów oświaty znajduje się na stronie www Ministerstwa Edukacji Narodowej