W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Republika Konga

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Konga zostały nawiązane 19 grudnia 1972 roku.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Polska z uznała Republikę Konga z dniem 15 sierpnia 1960 r., kiedy kraj ten uzyskał niepodległość od Francji. Do nawiązania stosunków dyplomatycznych na szczeblu ambasad doszło w dniu 19 grudnia 1972 r. Polska nigdy nie posiadała placówki dyplomatycznej w Brazzaville - ambasadorzy polscy, którzy rezydowali w Kinszasie byli równocześnie akredytowani przy rządzie Republiki Konga. 

Współpraca polityczna w okresie III RP

Po zamknięciu Ambasady RP w Kinszasie z końcem 2008 r., Republika Konga znalazła się w obszarze kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Luandzie.
Republika Konga nie posiada swojego przedstawicielstwa w Polsce. O wizy uprawniające do wjazdu do Republika Konga można ubiegać się w Ambasadzie Republiki Konga w Berlinie.
 

Współpraca ekonomiczna

W 2018 r. wartość polskiego eksportu do Republiki Konga wyniosła 2,76 mln EUR. Główne produkty eksportowe to mięso, tekstylia i maszyny.          
Polski import z Republiki Konga w 2018 r. osiągnął wartość 323 tys. EUR. Główne produkty importowe to drewno i minerały.

Oficjalny portal internetowy kancelarii prezydenta Republiki Konga

{"register":{"columns":[]}}