W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Republika Środkowoafrykańska

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Środkowoafrykańską zostały nawiązane 15 stycznia 1970 roku.

Współpraca polityczna

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Republiką Środkowoafrykańską 15 stycznia 1970 r. na szczeblu ambasad. 

Nigdy nie doszło do otwarcia polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Banguí. W kraju tym akredytowani byli ambasadorzy Polski rezydujący w Kinszasie. 
Od początku 2009 r. Republika Środkowoafrykańska wchodzi w skład obszaru kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Luandzie. 

Polska nie posiada przedstawicielstwa dyplomatycznego w RŚA. Ambasador RP rezydujący w Luandzie jest akredytowany przy rządzie Republiki Środkowoafrykańskiej.
Republika Środkowoafrykańska nie posiada swojego przedstawicielstwa w Polsce. O wizy uprawniające do wjazdu do RŚA można ubiegać się w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie.

Współpraca ekonomiczna

W 2018 r. wartość polskiego eksportu do Republiki Środkowoafrykańskiej wyniosła 932 tys. EUR. Główne produkty eksportowe to mięso, napoje i maszyny.

Polski import z Republiki Środkowoafrykańskiej w 2018 r. osiągnął wartość 151 tys. EUR. Główne produkty importowe to nawozy i elementy podzespoły maszyn.

Oficjalny portal internetowy kancelarii prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej