Demokratyczna Republika Konga
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do następujących prowincji Demokratycznej Republiki Konga:
- Kasai, Kasai-Central, Kasai-Oriental;
- Nord-Ubangi, Sud-Ubangi, Bas-Uele, Haut-Uele;
- Ituri, Nord Kivu, Sud Kivu, Maniema, Tanganyika, północna część Haut-Lomami.
Na pozostałe terytorium DRK, w tym do stolicy, Kinszasy, odradzamy podróże, które nie są konieczne.
Sytuacja polityczna w DRK pozostaje napięta. W Kinszasie, Lubumbashi i innych większych miastach może dochodzić do demonstracji, zamieszek i starć ze służbami bezpieczeństwa. Możliwe jest występowanie ograniczeń w transporcie lądowym i lotniczym oraz telekomunikacji.
W prowincjach północno-wschodnich i wschodnich oraz na obszarach przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską ogólny poziom zagrożenia jest bardzo wysoki. Dochodzić tam może do starć sił rządowych z uzbrojonymi grupami, napadów rabunkowych, porwań i zamieszek.
W prowincjach Kasai, w tym zwłaszcza w okolicy miasta Kananga, działają uzbrojone grupy, które dopuszczają się zabójstw oraz porwań cudzoziemców. Podróżowanie do tych prowincji może wiązać się z zagrożeniem życia.
W stolicy kraju wzrosła przestępczość pospolita, w tym liczba napadów z bronią w ręku, nawet w centrum miasta. Należy unikać poruszania się w pojedynkę i pieszo, zwłaszcza w nocy. Trzeba wystrzegać się fałszywych kontroli policyjnych, które często okazują się próbą kradzieży. W trakcie kontroli zaleca się przedstawianie władzom miejscowym tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu).
W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd
Informacje nt. Covid
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 15.06.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
DRK uznaje następujące szczepionki: AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson, Sinovac. Za osobę zaszczepioną uznaje się osobę po dwóch dawkach szczepienia. Certyfikat szczepień powinien być przygotowany w języku francuskim lub języku angielskim w formie papierowej.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Wjazd następuje na podstawie okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego najwcześniej 72h przed wylotem do DRK oraz przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR i/lub szybkiego testu antygenowego wykonanego po przyjeździe na lotnisku (na własny koszt – 45 USD). Zalecane jest posiadanie certyfikatu szczepień w formie papierowej (w języku francuskim lub języku angielskim). Obowiązkowe jest okazanie certyfikatu szczepienia na żółtą febrę.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Nie jest konieczne wykonanie testu przed przyjazdem do DRK. Wymagane jest okazanie certyfikatu szczepienia w formie papierowej (w języku francuskim lub języku angielskim). Przed wjazdem do DRK wymagane jest też wypełnienie formularza rejestracyjnego online: https://inrbcovid.com/index.php/user/home_en Przy wyjeździe z DRK wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR (w j. ang.) wykonanego do 72 h przed odlotem w l’Institut National de Recherche Biomedicale (info@inrb.net; Avenue de la Democratie Nr 5345, Kinshasa-Gombe, tel. +243 90238094) lub placówkę medyczną akredytowaną przez Ministerstwo Zdrowia.
Testy po przyjeździe
Dla osób w pełni zaszczepionych zniesiono obowiązek poddania się testowi RT-PCR lub szybkiemu testowi antygenowemu na lotnisku po przylocie do DRK. W przypadku osób niezaszczepionych test wykonywany jest na koszt podróżnego (cena 45 USD).
Kwarantanna
W przypadku pozytywnego wyniku testu osoba jest poddana kwarantannie (14 dni) w wyznaczonych miejscach.
Formularz lokalizacyjny
Przed wjazdem do DRK jest wymagane wypełnienie formularza rejestracyjnego online: https://inrbcovid.com/index.php/user/home_en
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
Konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego do 72 h przed przylotem do DRK. Obowiązkowe jest też okazanie certyfikatu szczepienia na żółtą febrę od podróżnych w wieku od 9 miesiąca życia. Przy wyjeździe z DRK wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego w l’Institut National de Recherche Biomedicale (info@inrb.net; Avenue de la Democratie Nr 5345, Kinshasa-Gombe, tel. +243 90238094) lub placówkę medyczną akredytowaną przez Ministerstwo Zdrowia do 72 h przed godziną odlotu.
Testy po przyjeździe
Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testów na SARS-COV-2 przed przyjazdem do DRK. Konieczne jest okazanie certyfikatu szczepienia na COVID-19 w wersji papierowej (w języku francuskim lub języku angielskim). Osoby niezaszczepione są zobowiązane do poddania się testowi RT-PCR lub szybkiemu testowi antygenowemu na lotnisku po przylocie do DRK. Test wykonywany jest na koszt podróżnego (cena 45 USD).
Kwarantanna
W przypadku pozytywnego wyniku testu osoba jest poddana kwarantannie (14 dni) w wyznaczonych miejscach.
Formularz lokalizacyjny
Przed wjazdem do DRK jest wymagane wypełnienie formularza rejestracyjnego online: https://inrbcovid.com/index.php/user/home_en
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testów na SARS-COV-2 przed przyjazdem do DRK. Konieczne jest okazanie certyfikatu szczepienia na COVID-19 w wersji papierowej (w języku francuskim lub języku angielskim). Osoby niezaszczepione są zobowiązane do poddania się testowi RT-PCR lub szybkiemu testowi antygenowemu na lotnisku po przylocie do DRK. Test wykonywany jest na koszt podróżnego (cena 45 USD).
Obowiązkowe jest też okazanie certyfikatu szczepienia na żółtą febrę od podróżnych w wieku od 9 miesiąca życia. Przy wyjeździe z DRK wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego w l’Institut National de Recherche Biomedicale (info@inrb.net; Avenue de la Democratie Nr 5345, Kinshasa-Gombe, tel. +243 90238094) lub placówkę medyczną akredytowaną przez Ministerstwo Zdrowia do 72 h przed godziną odlotu.
Testy po przyjeździe
Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testów na SARS-COV-2 przed przyjazdem do DRK. Konieczne jest okazanie certyfikatu szczepienia na COVID-19 w wersji papierowej (w języku francuskim lub języku angielskim). Osoby niezaszczepione są zobowiązane do okazania wyniku testu RT-PCR i poddania się testowi na lotnisku po przylocie do DRK. Test wykonywany jest na koszt podróżnego (cena 45 USD).
Kwarantanna
W przypadku pozytywnego wyniku testu osoba jest poddana kwarantannie (14 dni) w wyznaczonych miejscach.
Formularz lokalizacyjny
Przed wjazdem jest wymagane wypełnienie formularza rejestracyjnego online: https://inrbcovid.com/index.php/user/home_en
Dzieci
Dzieci w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testów na SARS-COV-2 przed przyjazdem do DRK. Konieczne jest okazanie certyfikatu szczepienia na COVID-19 w wersji papierowej (w języku francuskim lub języku angielskim). Dzieci niezaszczepione w wieku od 11 roku życia są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego do 72 godzin przed przylotem do DRK oraz do poddania się testowi antygenowemu po przylocie na lotnisku (koszt w wysokości 45 USD pokrywa podróżny). Dzieci poniżej 11 roku życia są zwolnione z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR oraz wykonania testu antygenowego na lotnisku w DRK. Od dzieci poniżej 9 miesiąca życia nie jest wymagane okazanie certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Przy wyjeździe z DRK wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR (w j. ang.) wykonanego do 72 h przed godziną odlotu w l’Institut National de Recherche Biomedicale (info@inrb.net; Avenue de la Democratie Nr 5345, Kinshasa-Gombe, tel. +243 90238094) lub placówkę medyczną akredytowaną przez Ministerstwo Zdrowia.
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy.
Tranzyt
Wszyscy podróżni w lotach wewnętrznych są zwolnieni z okazywania negatywnego wyniku testu. W podróżach drogą lądową pomiędzy prowincjami istnieje obowiązek okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR, wykonanego przez l’Institut National de Recherche Biomedicale (INRB; info@inrb.net; Avenue de la Democratie nr 5345, Kinshasa-Gombe, tel. +243 90238094) lub placówkę medyczną akredytowaną przez Ministerstwo Zdrowia najwcześniej 72h przed podróżą między prowincjami kraju. Negatywny wynik testu jest ważny w prowincjach 14 dni.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Obowiązują takie same zasady dla podróżnych z innych krajów.
Obostrzenia na miejscu
15 lutego 2022 r. zniesiono godzinę policyjną w kraju z wyjątkiem prowincji Kiwu Północne i Ituri (od 23.00 do 04.00). Istnieje obowiązek noszenia maseczek w budynkach instytucji publicznych i środkach transportu oraz zachowania dystansu społecznego.
Przydatne linki i dane kontaktowe
Instytucja odpowiedzialna za wjazd:
Direction Générale de Migration Tel.: +243 97 2963195; +243 84 0304237 Website: www.dgm.cd |
Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę:
- Ministere de la Sante Publique
Email: secretariat.dep@minisantedrc.cd
Tel.: +243 817005479
Website: www.sante.gouv.cd
- Systeme National d’Information Sanitaire
Email: aide@snisrdc.com
Tel. : +243 999550354; +243 814453153 ; +243 898517360 ; +243 820004840 ; +243 813166381
Website : snisrdc.com/dhis-web-commons/security/login.action
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport Tak
- Paszport tymczasowy Nie
- Dowód osobisty Nie
Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Wymagana ważność paszportu to minimum 6 miesięcy od momentu zakończenia pobytu w DRK.
Czy trzeba wyrobić wizę?
Władze DRK wymagają od obywateli RP, bez względu na rodzaj paszportu, wizy pobytowej. Wizy pobytowe do DRK są wydawane na maksymalnie sześć miesięcy. Wizy na dłuższy okres pobytu są wydawane w DRK przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Direction Générale de Migration; tel.: +243 97 2963195; +243 84 0304237; Website: www.dgm.cd) lub w przypadku wiz specjalnych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Dyrekcja Protokołu Państwowego).
Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.
Wymagany jest dowód szczepienia przeciw żółtej febrze - należy go okazać straży granicznej przy wjeździe do kraju (tzw. żółta książeczka).
Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Tak, zgoda powinna być poświadczona przez notariusza, zalegalizowana w MSZ, poświadczona przez Ambasadę DRK w Warszawie (ul. Bogatki 3, 02-837 Warszawa, +48 22 4000393) i przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język francuski.
Zasady pobytu
Długość pobytu w DRK uzależniona jest od ważności otrzymanej wizy wjazdowej. Wizy turystyczne wydawane są maksymalnie na okres do sześciu miesięcy (wizy jednokrotne lub wielokrotne).
Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Zaleca się jednak wykupienie polisy, by uzyskać refundację poniesionych wydatków - najlepiej takiej, która obejmuje także koszty transportu medycznego chorego.
Zdrowie
Z uwagi na tropikalny klimat występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest obowiązkowe, zaleca się także szczepienia przeciw tężcowi, cholerze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Do najczęściej występujących chorób należą malaria i dur brzuszny. Okresowo wybuchają epidemie cholery, dżumy i eboli. Należy unikać spożywania żywności niewiadomego pochodzenia; woda nadaje się do picia dopiero po przefiltrowaniu i przegotowaniu.
Służba zdrowia jest na niskim poziomie, dostępne są tylko podstawowe usługi medyczne. Wizyta u lekarza kosztuje 50-100 USD, a dzień pobytu w szpitalu 100-250 USD.
Podróżowanie po kraju
Podróżowanie po kraju jest dość trudne. Infrastruktura drogowa Konga jest słabo rozwinięta. Większość dróg jest przejezdna tylko dla samochodów terenowych. Na drogach często spotyka się posterunki wojskowe. Może zdarzyć się, że żołnierze podczas kontroli będą domagać się pieniędzy, papierosów itp.
W Kinszasie należy unikać dzielnic położonych na przedmieściach i samotnego podróżowania.
W miarę sprawnie funkcjonuje komunikacja lotnicza. Jednak ze względu na nieprzestrzeganie europejskich przepisów bezpieczeństwa należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze krajowych przewoźników.
Informacje dla kierowców
Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Miejscowi kierowcy nie respektują przepisów ruchu drogowego, większość pojazdów jest w złym stanie technicznym. W razie kolizji należy jak najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji, ponieważ pozostanie na miejscu grozi samosądem ze strony miejscowej ludności.
Cło
Przepisy celne zbliżone są do standardów europejskich. Zgodnie z miejscowymi przepisami można wywieźć do 10 tys. USD. Nie wolno wywozić miejscowej waluty oraz drogocennych kamieni (szczególnie diamentów i brylantów).
Przy wyjeździe od wszystkich pasażerów lotów międzynarodowych pobierany jest podatek lotniskowy w wysokości 50 USD oraz opłata za odprawę pasażerską w wysokości 5 USD.
Przydatne informacje
Wewnątrz kraju są problemy z zaopatrzeniem w paliwo, na całym terytorium często występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. W Ministerstwie Informacji można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych (koszt ok. 200 USD). Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, lotnisk i wszystkich budynków publicznych.
W większych sklepach, lepszych restauracjach i w hotelach można płacić dolarami amerykańskimi.
Akceptowane są tylko banknoty nowych edycji (z tzw. dużymi głowami). Bilon nie jest używany. Poza Kinszasą wymiana euro jest utrudniona.
Brak możliwości posługiwania się kartami kredytowymi (z wyjątkiem kilku sklepów w Kinszasie, Grand Hotelu, Hotelu Memling i Pullman i agencji Air France).
Przyjeżdżający do DRK powinien znać w stopniu podstawowym język francuski. Znajomość innych języków obcych wśród miejscowej ludności jest znikoma, dotyczy to także urzędników administracji państwowej i samorządowej.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.