Gabon
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Gabon należy do państw relatywnie bezpiecznych. Odnotowywano jednak przypadki napadów na cudzoziemców, również z użyciem broni.
W związku z tym należy unikać podróżowania nocą, przebywania na plażach niestrzeżonych, odwiedzania dzielnic oddalonych od centrum miasta. W większych miastach wskazane jest także unikanie samotnych spacerów.
W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Informacje nt. Covid
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 15.06.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
Za osobę zaszczepioną uważa się każdego, kto uzyskał certyfikat szczepienia uznaną w Gabonie szczepionką: Pfizer/BioNTech; Sputnik V; Johnson&Johnson; Sinopharm. Wymagane jest potwierdzenie szczepienia w formie papierowej w języku francuskim lub w języku angielskim.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Osoby w pełni zaszczepione i mające certyfikat szczepienia są uważane za zaszczepione.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Nie są wymagane.
Testy po przyjeździe
Nie są wymagane.
Kwarantanna
Nie obowiązuje.
Formularz lokalizacyjny
Nie obowiązuje.
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
Nie obowiązują.
Testy po przyjeździe
Nie obowiązują.
Kwarantanna
Nie obowiązuje.
Formularz lokalizacyjny
Nie obowiązuje.
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
Nie obowiązują.
Testy po przyjeździe
Nie obowiązują.
Kwarantanna
Nie obowiązuje.
Formularz lokalizacyjny
Nie obowiązuje.
Dzieci
Nie ma obowiązku okazania negatywnego wyniku testu PCR.
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy.
Tranzyt
Nie dotyczy.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Obowiązują zasady ogólne.
Obostrzenia na miejscu
Noszenie maseczki nie jest obowiązkowe, władze gabońskie zalecają jednak jej stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych i w środkach transportu publicznego. Rząd zaleca kontynuację szczepień.
Przydatne linki i dane kontaktowe
Ministère de la Santé : tel. +241 01722661 ; +241 06477483
www.sante.gouv.ga
Informacje o COVID-19 : www.infocovid.ga
Instytucja odpowiedzialna za wjazd
EMI-IMMIGRATION
Direction Generale de la Documentation et de l”Immigration (DGDI)
tel. : +241 011762424/011760024
Zone Industrielle d’Oloumi; 1019 Libreville
La Police de l’Air et des Frontieres; tel. +241 011732227
Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę
Comite de Pilotage du Plan de Veille et de Reposte contre l’Epidemie a Coronavirus; www.infocovid.ga; tel. 1410
Przepisy wjazdowe do Polski
Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport Tak
- Paszport tymczasowy TAK przy wyjeździe
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Ważność paszportu powinna być dłuższa o 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Gabonu.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Przy wjeździe do Gabonu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Gabonu za granicą, np. w Paryżu lub Berlinie, w Ambasadzie Francji w Warszawie lub na stronie internetowej www.dgdi.ga, za pośrednictwem aplikacji ETA (Electronic Travel Autorisation of Gabon). Elektroniczne zezwolenie na wjazd (e-visa) dotyczy wyłącznie osób podróżujących drogą powietrzną, które przekroczą granicę na międzynarodowym lotnisku im. Leona Mba, w Libreville. E-visa nie może być wydana na czas dłuższy niż 6 miesięcy.
Przy wjeździe należy każdorazowo okazać dokument potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. W przypadku jego braku podróżny zostanie zobowiązany do przyjęcia szczepionki na granicy (na zasadach odpłatności). Służby graniczne mogą też żądać okazania biletu powrotnego, środków na utrzymanie, rezerwacji hotelu.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Nie ma.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Tak, sporządzona w języku francuskim lub języku angielskim.
- Zasady pobytu
Długość pobytu w Gabonie jest uzależniona od uzyskanej wizy. Nie ma obowiązku meldunkowego.
Zdrowie
Z uwagi na duże zagrożenie chorobami tropikalnymi wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Zaleca się także szczepienia przeciw durowi brzusznemu, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Należy unikać spożywania żywności i napojów niewiadomego pochodzenia. Kąpiele, szczególnie w wodach stojących, mogą spowodować zarażenie bilharcjozą. Istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię.
Służba zdrowia jest dość dobrze zorganizowana. Koszt wizyty lekarskiej to ok.25 EUR, dzień pobytu w szpitalu kosztuje ok. 100 EUR (bez dodatkowych świadczeń).
Podróżowanie po kraju
W porze deszczowej większość dróg jest nieprzejezdna (m.in. zerwane mosty, powalone drzewa na jezdni).
Informacje dla kierowców
Honorowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. W razie kolizji, w której byliby ranni, należy jak najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji, ponieważ pozostanie na miejscu grozi samosądem ze strony miejscowej ludności.
Cło
Przepisy celne są zbliżone do standardów europejskich.
Przydatne informacje
Gabon ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, zwłaszcza na wybrzeżu atlantyckim (Libreville i Port-Gentil). Doba w hotelu wyższej klasy kosztuje ponad 100 EUR.
Obowiązuje zakaz fotografowania budynków administracji państwowej i obiektów wojskowych oraz portów lotniczych. Zaleca się unikanie fotografowania osób bez ich zgody (na prowincji bez zgody szefa wioski) oraz rynków lub zgrupowań osób.
Sprawnie funkcjonuje wewnętrzna komunikacja lotnicza, która spełnia warunki bezpieczeństwa.
Za posiadanie i używanie narkotyków przewidziane są sankcje karne.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.