W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wieczór z poezją Wisławy Szymborskiej

17.03.2021

W związku z obchodzoną w bieżącym roku 25. rocznicą przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla, z inicjatywy Ambasady RP w Luandzie i we współpracy ze Związkiem Pisarzy Angolskich dnia 17 marca zorganizowano w siedzibie Związku wieczór poświęcony prezentacji twórczości literackiej tej znakomitej polskiej poetki. Wydarzenie to wpisało się również w obchody Miesiąca Kobiet w Angoli i zbliżający się Światowy Dzień Poezji (21 marca).

Wieczór z poezją W. Szymborskiej 2

Wieczór poezji poprowadził Ambasador RP w Angoli P. Myśliwiec wraz z  Sekretarzem Generalnym Związku Pisarzy Angolskich D. Capelenguelą. Wskazali oni na wkład W. Szymborskiej i innych wybitnych polskich pisarzy w rozwój światowego dziedzictwa humanizmu. Podkreślili znaczenie współpracy kulturalnej i naukowej pomiędzy Polską i Angolą dla całokształtu relacji dwustronnych. Twórczość poetki obszernie przedstawił prof. L. Kandjimbo, znawca literatury, w formie akademickiego wykładu. Wybrane wiersze poetki recytowali, również przy akompaniamencie muzycznym, angolscy aktorzy i pisarze.

Przy tej okazji Ambasador P. Myśliwiec przekazał do biblioteki Związku Pisarzy Angolskich zestaw książek polskich autorów, w tłumaczeniu na język portugalski, m.in.: W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, O. Tokarczuk, Z. Herberta i R. Kapuścińskiego.

Poezja ma szczególne miejsce w kulturze Angoli i cieszy się dużą popularnością. Najbardziej znani bojownicy o niepodległość i późniejsi liderzy nowego państwa, na czele z pierwszym prezydentem Angoli Agostinho Neto, byli także poetami. Obecnie nie ma w Luandzie tygodnia bez wieczoru poetyckiego i prezentacji nowego zbioru wierszy wszystkich pokoleń angolskich twórców. Wiodącą rolę odgrywa Związek Pisarzy Angolskich, który jest jednocześnie jednym z krajowych wydawców.

Zdjęcia (2)