W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Paragwaj

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Paragwaju zostały nawiązane w 1920 roku.

Współpraca polityczna

Rys historyczny
Stosunki dyplomatyczne z Paragwajem Polska nawiązała w 1920 roku, ale relacje utrzymywano za pośrednictwem poselstwa  RP w Buenos Aires. Po II wojnie światowej stosunki dyplomatyczne zostały wznowione w 1991 roku.

Współpraca polityczna w okresie III RP

W 1991 roku zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między Polską a Paragwajem, jednak polsko-paragwajski dialog polityczny ma charakter nieregularny. Doszło do kilku wizyt na szczeblu rządowym. W 2017 roku w Warszawie miały miejsce pierwsze konsultacje polityczno-gospodarcze na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych.

Współpraca ekonomiczna

Dwustronnych stosunków handlowych i gospodarczych z Paragwajem nie reguluje żadna umowa. Obroty handlowe Polski z Paragwajem są niewielkie. W 2018 r. polski eksport sięgnął 14,3 mln USD, a import – 152,5 mln USD (obroty 165,8 mln USD, ujemne saldo 137,2 mln USD). Główne pozycje w eksporcie to kątowniki, kształtowniki stalowe, nawozy, chemikalia organiczne, wódka, papier i tektura. Główne pozycje w imporcie to soja, kawa rozpuszczalna, nasiona sezamu i drewno.

Linki

Portal Promocji Polskiego Eksportu - Ameryka Południowa

Współpraca naukowa

Linki

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Informacje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nt. uwierzytelniania dokumentów wydawanych przez polskie uczelnie
Informacje dla obcokrajowców nt. studiowania w Paragwaju