W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Urugwaj

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Wschodnią Republiką Urugwaju zostały nawiązane w 1920 roku.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Stosunki dyplomatyczne z Urugwajem Polska nawiązała w 1920 roku, ale relacje utrzymywano za pośrednictwem poselstwa RP w Buenos Aires. Po II wojnie światowej stosunki dyplomatyczne zostały wznowione w 1946 roku.

W 1964 roku przedstawicielstwo dyplomatyczne podniesiono do rangi ambasady. Czasy PRL to dobre, jednak niezbyt intensywne, relacje między Polską a Urugwajem.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Polska i Urugwaj utrzymują dobre stosunki na szczeblu politycznym i gospodarczym. Miały miejsce wizyty m. in. prezydentów obydwu krajów, utrzymywane są kontakty parlamentarne i odbywają się regularnie konsultacje polityczno-gospodarcze na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych.

Współpraca ekonomiczna

Polsko-urugwajskie obroty handlowe są niewielkie, przy czym utrzymuje się ujemne saldo po stronie polskiej. W 2018 roku wartość polskiego eksportu wyniosła 16,7 mln USD, przy obrotach handlowych o wartości 99,8 mln USD (ujemne saldo sięgnęło wartość 66,4 mln USD). 

Główne produkty w polskim eksporcie to nawozy mineralne (w tym superfosfaty), insulina, sery, masło, lampy samochodowe, leki, urządzenia dźwigowe, kuchnie elektryczne, pompy do cieczy, wyroby czekoladowe, płyty podłogowe, wódka, części silników spalinowych, płatki ziemniaczane i piwo. Główne produkty w polskim imporcie stanowią masa celulozowa, skóry zwierzęce, wełna, cytryny, żurawina, mandarynki, pomarańcze i filety rybne.

Linki

Polska Agencja Inwestycji i Handlu
Polsko-Urugwajska Izba Handlowa
Portal Promocji Polskiego Eksportu - Ameryka Południowa

Współpraca kulturalna

Linki

Culture.pl - Urugwaj

Współpraca naukowa

Linki

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Informacje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nt. uwierzytelniania dokumentów wydawanych przez polskie uczelnie
Informacje dla obcokrajowców nt. studiowania w Urugwaju