Powrót

Retrospektywa Wojciecha Jerzego Hasa

01.10.2025

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej wsparła projekt Fundacji Sztuki Ava Arts polegający na prezentacji pełnej filmografii Wojciecha Jerzego Hasa na odrestaurowanych kopiach, w stulecie urodzin wybitnego polskiego reżysera.

a

Przegląd został pokazany w Buenos Aires, Cordobie i Montevideo we współpracy z lokalnymi i międzynarodowymi instytucjami kulturalnymi.

Projekt uzyskał wsparcie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) oraz Instytutu Adama Mickiewicza (IAM).

Argentynie retrospektywa miała miejsce w legendarnej sali Leopoldo Lugones w kompleksie teatralnym San Martin w Buenos Aires, gdzie obejrzało ją około 1500 osób. W Cordobie został pokazany wybór filmów, które można było obejrzeć w Centrum Kultury miejscowego uniwersytetu.  W Urugwaju, Filmoteka w Montevideo gościła cykl pod hasłem Wojciech J. Has 100, oferując publiczności staranny wybór filmów reprezentujących każdy etap kariery artystycznej reżysera.

W ramach wydarzeń towarzyszących siedziba DAC – Stowarzyszenie Argentyńskich Reżyserów Filmowych – zorganizowała kurs mistrzowski poświęcony Rękopisowi znalezionemu w Saragosssie, prowadzony przez Tomasza Kolankiewicza, dyrektora FINA. Tomasz Kolankiewicz wygłosił również dwa wykłady, na inaugurację przeglądu w Buenos Aires i w Montevideo.

Entuzjastyczne przyjęcie publiczności i partnerskich instytucji dowodzi, że twórczość Wojciecha Jerzego Hasa wciąż jest aktualna i atrakcyjna dla widzów na całym świecie. Retrospektywa niewątpliwie zachęciła argentyńskich i urugwajskich widzów do odkrywania bogactwa polskiego kina.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}