W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Konsul Generalny w Hongkongu

Aleksander Dańda

.

Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hongkongu

dr Aleksander Dańda w 2001 r. ukończył studia magisterskie na specjalności stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2006 r. na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie pracy "Dominium jako forma ustrojowa państw anglosaskich" (promotor – prof. dr. hab. Andrzej Zięba).

Pracował jako nauczyciel akademicki oraz nauczyciel języka angielskiego. Autor artykułów i monografii z zakresu problematyki ustrojowej, nauk o bezpieczeństwie i stosunkach międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem państw anglosaskich. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, gdzie sprawował funkcję dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych.  Był dyrektorem gimnazjum w podkrakowskich Mogilanach. W 2016 r. został powołany na zastępcę dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wyższego, a następnie dyrektora Departamentu Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2018 r. został przewodniczącym Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. 1 października 2019 r. objął stanowisko Konsula Generalnego RP w Hongkongu.

W kadencji 2010–2014 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Skale z ramienia lokalnego komitetu "Nasza Gmina – Wspólna Sprawa".