Międzynarodowa konferencja ekspercka „Stability and Security - 3SI” w Dubrowniku
04.05.2026
W dniu 27 kwietnia br., w ramach wydarzeń towarzyszących Szczytowi i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, Ambasador Paweł Czerwiński uczestniczył w międzynarodowej konferencji eksperckiej „Stability and Security - 3SI”, zorganizowanej w Dubrowniku przez Uniwersytet Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego im. Prezydenta F.Tuđmana - centralną uczelnię kształcącą kadry dla potrzeb chorwackich sił zbrojnych oraz służb specjalnych.
P.Czerwiński, obok szefów misji dyplomatycznych Litwy, Niemiec i Norwegii, wziął udział w Panelu Ambasadorów oraz wystąpił - wspólnie z rektorami chorwackiego Uniwersytetu Obrony prof. I.Lučiciem i niemieckiego Uniwersytetu Bundeswehry prof. K.Beckmannem - na konferencji prasowej otwierającej wydarzenie.
W swoich wypowiedziach Ambasador RP podkreślił, że agresywna polityka Rosji stanowi zagrożenie nie tylko dla tzw. państw frontowych, ale także dla wszystkich członków Unii Europejskiej i NATO. Jak zaznaczył amb. P.Czerwiński, w związku z obecną sytuacją międzynarodową rośnie znaczenie formatów współpracy regionalnej, w tym Inicjatywy Trójmorza, zwłaszcza w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i odporności na działania hybrydowe oraz budowy elementów infrastruktury podwójnego zastosowania.
Konferencja „Stability and Security - 3SI” miała charakter zamknięty i odbyła się w formule „okrągłego stołu”. Głównymi prelegentami byli przedstawiciele uczelni wojskowych z całej Europy; Polskę reprezentowała Pani Profesor Marta Gębska, prodziekan ds. naukowych w Akademii Sztuki Wojennej.