W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Chorwacja

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Chorwacją zostały nawiązane 10 kwietnia 1992 r.

Współpraca polityczna

Stan relacji polsko-chorwackich jest bardzo dobry - brak w nich otwartych sporów na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej. Wstąpienie Chorwacji do UE w 2013 r. wyznaczyło podstawową płaszczyznę dwustronnych kontaktów i zwiększyło rangę relacji z Polską. Polskę i Chorwację łączą podobieństwa w postrzeganiu sytuacji międzynarodowej i zaangażowanie w regionie. Prezydenci Polski i Chorwacji są pomysłodawcami Inicjatywy Trójmorza, oba państwa aktywnie uczestniczą w tzw. Procesie Berlińskim, wspierając europejskie aspiracje państwa Bałkanów Zachodnich, a chorwaccy żołnierze stacjonują w Polsce w ramach wysuniętej obecności NATO.

Współpraca ekonomiczna

Z roku na rok rośnie wartość polsko-chorwackiej wymiany gospodarczej, która w 2019 r. przekroczyła 1 mld EUR. Polska zajmuje 6. pozycję na liście największych eksporterów na chorwacki rynek. Do największych polskich przedsięwzięć biznesowych w Chorwacji należą m.in. inwestycja firmy OT Logistics w Porcie Rijeka i fabryka szkła zespolonego w Varaždinie firmy Press Glass. Każdego roku Chorwację odwiedza ponad milion turystów z Polski, a Polacy należą do najczęściej odwiedzających Chorwację, po Niemcach, Słoweńcach i Austriakach.  

Współpraca kulturalna

Polskę i Chorwację łączą silne więzi kulturalne sformalizowane umową o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji. Współpraca kulturalna między Polską a Chorwacją rozwija się na wszystkich szczeblach i jest przez obie strony dobrze oceniania. Rozwinęła się gęsta sieć powiązań i współpracy pomiędzy polskimi i chorwackimi instytucjami kultury, zarówno państwowymi jak i samorządowymi (np. regularna współpraca muzealna i w dziedzinie filmu). Stałymi gośćmi w Chorwacji są polscy artyści, teatry, film oraz zespoły muzyczne (najbardziej rozpoznawalna jest polska muzyka klasyczna i jazz). Chorwackie wydawnictwa aktywnie poszukują nowych tłumaczeń, w ostatnim czasie po chorwacku wydano m.in. Szymborską, Twardocha, Sapkowskiego, Tokarczuk.

Współpraca naukowa

W 1995 roku, w Zagrzebiu podpisano porozumienie o współpracy naukowej pomiędzy PAN a Chorwacką Akademią Nauk, a od 1996 datuje się współpraca pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Uniwersytetem w Zagrzebiu. Uczelnia w Zagrzebiu współpracuje również z Uniwersytetami: Jagiellońskim, Śląskim oraz Wrocławskim. Możliwość nauki języka chorwackiego dają m.in.: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Język polski wykładany jest m.in. na Uniwersytetach w Zagrzebiu i Rijece, a Biblioteka Narodowa w Warszawie współpracuje z Chorwacką Biblioteką Narodową i Uniwersytecką w Zagrzebiu. Od momentu wstąpienia Chorwacji do UE rośnie liczba studentów wymienianych z polskimi uczelniami w ramach programu ERASMUS.

Uznawalność kształcenia

Uznawanie polskich dyplomów i świadectw następuje w Chorwacji z mocy prawa.

Study in Croatia [EN]
Agency for Mobility and EU Programs [EN]

Instytucje polskie działające na terenie Chorwacji

W Zagrzebiu działa Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie:

kierownik: Izabella Glavić 
telefon: 01 613 05 06
telefon komórkowy: +99 3333 833
e-mail: polska.szkola.zagrzeb@gmail.com

Oprócz Polskiej Szkoły, w Chorwacji funkcjonuje sześć organizacji polonijnych: Polskie Towarzystwo Kulturalne „Mikołaj Kopernik” w Zagrzebiu, Polskie Towarzystwo Kulturalne „Fryderyk Chopin” w Rijece, Polskie Towarzystwo Kulturalne „Polonez” z siedzibą w miejscowości Kaštel Stari k. Splitu, Polskie Towarzystwo Kulturalne „Wisła” z siedzibą w Osijeku, Polskie Towarzystwo Oświatowe w Zagrzebiu oraz Polskie Towarzystwo Kulturalne „Morskie Oko” w Zadarze.

{"register":{"columns":[]}}