W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dowiedz się więcej o mDowodzie w aplikacji mObywatel 2.0

06.07.2023

Usługa mDowód pojawi się w nowej wersji aplikacji mObywatel, oznaczonej jako 2.0, stając się pełnoprawnym elektronicznym dokumentem tożsamości. Co trzeba wiedzieć o mDowodzie, aby poprawnie z niego skorzystać?

mDowód w aplikacji mObywatel. 2.0

mDowód nie jest dowodem osobistym. To zupełnie nowy, elektroniczny dokument tożsamości, który różni się od dowodu osobistego serią i numerem, datą wydania czy terminem ważności. Dzięki nowej ustawie będzie można nim potwierdzać tożsamość prawie wszędzie – na przykład w urzędzie, sądzie, przychodni, na poczcie, u notariusza.

mDowodu nie użyjemy, gdy załatwiamy sprawę w banku (do 31 sierpnia), wyjeżdżamy za granicę i musimy okazać dokument podczas kontroli granicznej lub gdy składamy wniosek o nowy dowód osobisty. W tych sytuacjach musimy posłużyć się tradycyjnym dowodem osobistym lub paszportem.

Co znajdziemy w interfejsie?

Guide (czyli przewodnik po usłudze), w bardzo przystępny sposób ułatwi nam poruszanie się po najważniejszych funkcjonalnościach usługi.

Karta dokumentu, z niebieskim giloszem (czyli trudnym do podrobienia rysunkiem) w tle, podobnie do klasycznego dowodu wyświetli nasze zdjęcie, numer PESEL, a także informację o ważności mDowodu.

Na ekranie Dane dokumentu zauważymy szczegóły zarówno mDowodu, jak i dowodu osobistego -  jednak dane dowodu osobistego umieszczone są w aplikacji tylko poglądowo, możemy do nich zajrzeć, gdy np. wypełniamy jakiś formularz.

Ponadto w opcji Twoje dodatkowe dane będziemy mieli możliwość sprawdzenia na przykład swojego obecnego adresu zameldowania.

Rozwiązanie Potwierdź swoje dane pozwoli na weryfikację informacji o nas, gdy ktoś sprawdza nasz dokument. Aby potwierdzić swoją tożsamość, wystarczy pokazać ekran z widokiem dokumentu. Czasami jednak ktoś może poprosić nas (na przykład w urzędzie albo przy spisywaniu umowy) o zeskanowanie jego kodu QR, aby mieć pewność, że nie dochodzi do oszustwa. Wtedy zobaczy nasze dane na swoim ekranie i będzie mieć pewność, że pod nikogo się nie podszywamy.

Skaner QR służy także do potwierdzania swoich danych w internecie. Tym sposobem możemy na przykład zalogować się do strony urzędu bez loginu i hasła. Wystarczy, że na stronie wybierzemy opcję logowania aplikacją. 

Zachęcamy do obejrzenia makiety przedstawiającej, jak obecnie wygląda najnowsza wersja mDowodu.

ZOBACZ NAJNOWSZĄ MAKIETĘ

{"register":{"columns":[]}}