W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cykl dyskusji on-line w związku ze spisem ludności w Republice Czeskiej w 2021 roku

16.03.2021

OLZA

27 marca 2021 roku rozpoczyna się w Republice Czeskiej Spis ludności. Spis ludności to nie tylko statystyki i cyferki pokazujące liczebność mniejszości narodowych, czy kondycję społeczeństwa. To dane, które przekładają się na realne korzyści. Mogą obniżyć, lub podwyższyć znaczenie danej narodowości. W ślad za wielkością danej mniejszości w społeczeństwie podążają konkretne decyzje administracyjne oraz środki finansowe i korzyści, np. w postaci inwestycji lokalnych. Kluczem do zebrania tych danych jest wypełnienie pustego w ankiecie pola dotyczącego narodowości, zgodnie z własnym przekonaniem, ale i interesem lokalnej polskiej społeczności.

 

W celu przybliżenia Państwu zagadnień dotyczących polskiej tożsamości narodowej, w perspektywie zbliżającego się spisu powszechnego w Republice Czeskiej, 24 marca, 31 marca oraz 7 kwietnia zostaną przeprowadzone 3 panele dyskusyjne, zrealizowane przez wybitnych polskich naukowców, zajmujących się problematyką polskich mniejszości narodowych. Nie będziemy tłumaczyli dlaczego należy wybrać narodowość polską, chcemy zastanowić się nad problemem interpretacji tożsamości oraz nad jej przemianami w społeczeństwie wielokulturowym, jakim jest Zaolzie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak prowadzić dyskusje z dziećmi oraz młodzieżą, aby nie tylko słuchali, ale zapamiętali. Sześciu wybitnych w swojej dziedzinie profesorów z polskich i czeskich uniwersytetów spróbuje rodzicom, pedagogom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie życia kulturalnego i oświatowego przedstawić modele i schematy rozmów z naszymi dziećmi. Pomoże w zrozumieniu fenomenu wielowymiarowości i wielkozakresowości znaczenia tożsamości narodowej w strefie przygranicznej.

 

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z portalem dotyczącym Spisu ludności w Republice Czeskiej, przygotowanym przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej: https://www.polonica.cz/SpisLudnosci2021/

Materiały

PROGRAM - Nie wchodzi się dwa razy do tej samej Olzy
PROGRAM​_-​_Nie​_wchodzi​_się​_dwa​_razy​_do​_tej​_samej​_Olzy2.docx 0.02MB
Paneliści, Moderator, Notki biograficzne
PANELIŚCI​_​_Moderator​_Notki​_biograficzne.docx 0.02MB
Spis cz. 1
Spis​_3.pdf 0.47MB
Spis cz.2
spis​_4.pdf 0.32MB

Zdjęcia (1)