W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk w Pradze

01.12.2023

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk w Pradze

W związku z przyjętą 22 listopada rezolucją ws. zmiany traktatów i reformą instytucjonalną UE zaproponowaną przez Parlament Europejski, minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w dniach 28 listopada – 1 grudnia odbył szereg konsultacji ze swoimi europejskimi odpowiednikami. W tym czasie dwukrotnie odwiedził Pragę – 28 listopada spotkał się z ministrem ds. europejskich Martinem Dvořákiem i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Tomášem Pojarem, a 1 grudnia – w czasie obchodów 15-lecia powołania Forum Polsko-Czeskiego – rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Janem Lipavskim. Podczas dyskusji ministrowie zgodzili się co do tego, że zarówno Polska jak i Czechy są otwarte na rzetelną i transparentną dyskusję w sprawie proponowanej reformy, zwrócili też uwagę na zagrożenie, jakim byłaby próba zakulisowego forsowana zmian w Traktatach. Ministrowie poruszyli również kwestie współpracy w Grupie Wyszehradzkiej, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz polityki bezpieczeństwa.

Podczas rozmów zgodzono się co do konieczności utrzymania jedności Unii wobec wspólnych wyzwań, w tym zwłaszcza kontynuacji wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. – Podczas spotkań w Pradze zostałem również poinformowany, że rząd czeski jest sceptyczny wobec otwierania dyskusji o zmianach traktatowych. Jest to stanowisko bliskie polskiemu rządowi. Takie otwarcie traktatów, zdaniem naszych partnerów, mogłyby zagrozić naszej jedności unijnej – podkreślił minister Szynkowski vel Sęk. Podczas konsultacji szef polskiej dyplomacji zwracał uwagę na niewielką przewagę głosów w Parlamencie Europejskim, dzięki którym przyjęto rezolucję ws. zmian traktatów. Przypomniał, że Traktat Lizboński został stworzony z założeniem, że UE rozszerzy się w przyszłości, a zaproponowana reforma nie jest warunkiem koniecznym dla dalszej integracji. Szef polskiej dyplomacji wskazał, że wśród państw UE rośnie przekonanie, że sprawy zmian traktatowych nie mogą być procedowane w tak nagłym trybie. 

 

Komunikat MSZ RP: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/konsultacje-bilateralne-ministra-szymona-szynkowskiego-vel-seka-ws-reformy-traktatow

Fot. Mateusz Marek, KPRM

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}